Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Специалистите трябва да са по-достъпни за хора в криза. Все повече млади хора предприемат фаталната стъпка „самоубийство“, защото нямат достатъчно емоционален ресурс и работещи модели за справяне с кризи, а също така нямат значими възрастни, с които да споделят тези проблеми. Това каза в репортаж за предаването „Преди всички“ психологът Анелия Рангелова, коментирайки случая със самоубийството на 18-годишната Мишел от село Калугерово, ученичка от Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в Пазарджик. Според Рангелова Мишел е била в дълбока екзистенциална криза.
Самоубилата се ученичка е оставила писмо, чието съдържание засега остава ясно единствено за полицията. Според психолога писмото означава, че решението не е било импулсивно, а премислено и би хвърлило светлина върху мотивите на момичето.
До самоубийство се стига, когато личността субективно преживява нещо непоносимо, нещо, което дотолкова натоварва психиката, че личността не вижда изход от ситуацията.
Таня Благова, директор на училището, в което е учила Мишел, споделя:
Беше много добра ученичка. Редовно посещаваше учебни занятия. Няма отсъствия. Изключително съзнателно дете. Не можем да повярваме защо го направи това.
Няма данни любовна драма да е в основата на това нейно решение, обясни Мирослав Стоянов от Областната дирекция на МВР и призова да спрат спекулациите, а близките да бъдат оставени на тяхната скръб.
Приятелката на Мишел Веселина Асенова разказа, че от няколко месеца момичето е било много променено:
Бях с нея през деня, след което трябваше да отидем на шопинг. Мисля, че се скара с нейния приятел. Гушна ме и каза, че й е писнало от всичко, че ще си "сложи въжето". Аз си мислех, че това е поредната шега. Никога не бих го взела насериозно.