Столицата има някакъв друг облик, като европейска столица. Интересно защо хората завиждат на доброто. Все обичат нещо да нашари, нещо да счупи, сега това хубаво е направено, но ще видим след време.
Като сложен, съпроводен с много проблеми изстрадан проект определи новооткрития археологически комплекс министърът на културата Вежди Рашидов:
Този обект го изстрадахме. Знаете, че две години работихме проект, с който кандидатствахме в регионалното развитие. За щастие спечелихме този проект. Спряхме да минава метрото през археологията. За щастие, вместо да заровим, както при Източните порти на Сердика, ние взехме генерално решение - вместо да го закрием с чакъл за по-добри времена, да извадим историята на повърхността. За да може днес всички в центъра на София да се радваме на един уникален обект, какъвто, освен Рим, нито една друга европейска столица не притежава.
Преди време представители на археолозите, експерти и граждани протестираха заради лошото възстановяване на старините. Днес млади хора отново се появиха с плакати "Реставрация, а не ремонт" и огласиха пред "Хоризонт" своите мотиви:
Възмущава ни това, че нашите старини биват унищожавани и фалшифицирани. Не може стратегията за опазване на културното ни наследство да се ръководи от наличните европейски фондове. Фондовете, парите трябва да обезпечават нуждите на обществото и за грижата на наследството. Такъв е нормалният ред. Всичко трябва да се планира навреме в самото начало от широк кръг от специалисти, които познават всички специфични области на едни подобни многостранни, комплексни по своята сложност, обекти. Проблемът не е в малките технически детайли. Проблемът е на първо място в цялостната концепция в изключително лошото изпълнение, в липсата на комуникация с професионалисти и на адекватно планиране на операцията. Не може грижата за културното наследство да се възлага на строителни работници, може би "Реставрация, а не ремонт" изразява именно това.