Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Спирова: Задължителното гласуване да важи за всички или за никого

Снимка: БГНЕС

В парламента се очаква днес да приключи ударното приемане на последните текстове от новия Изборен кодекс. Седмицата започна с протести на българите в чужбина, които първоначално бяха лишени от обещавания преди време многомандатен избирателен район в чужбина, за сметка на което пък получиха задължително гласуване и то само в посолствата и консулствата с подписката "Искам да гласувам", която само за пет дни събра близо 6 хиляди подписа.

Българите в чужбина припомниха, че около 80 хиляди българи в чужбина няма да могат да гласуват, ако настоящият закон остане в сила, т.е. 42 процента от българите, упражнили правото си на глас зад граница на минали избори, ще бъдат възпрепятствани да го сторят някога отново. След като няколко столици и големи градове по света осъмнаха с плакати, алармиращи за проблем в изборното законодателство в България, коалиционните партньори направиха завой и стана ясно, че за българите в чужбина няма да е задължително гласуването.

Задължителното гласуване би трябвало или да важи за всички, или за никого. Подобно разделяне е в пряк разрез с Конституцията, каза в "Хоризонт до обед" Мария Спирова от Оксфорд:

Единственото място, откъдето чух, че няма да важи за мен задължителното гласуване, на този етап е телевизионният екран. Както всички българи в България, и аз не искам да бъда управлявана от телевизионен екран. Когато разберем черно на бяло какво се е гласувало, тогава бихме могли да знаем къде стоим и срещу какво протестираме. Задължителното гласуване би трябвало или да важи за всички, или за никого. Ние всички, българите по цял свят, сме подчинени на една и съща Конституция, по чийто Чл.26 ние се ползваме навсякъде по света от едни и същи права и задължения.

Това разделение е в ущърб и по никакъв начин не допринася за нищо, каза Димитър Иванов от Цюрих:

Тази тенденция трябва да се спре, да се обособяват групи българи в България, българи в чужбина, отделно да се прави разграничение – българи в Република Турция, българи в ЕС, българи извън ЕС. Всичко това не е белег на едно здраво политическо мислене.

В звуковия файл можете да чуете интервютата

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени