Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ричард Корбет: Брекзитът би бил лош за цяла Европа, но катастрофа за Великобритания

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дали убийството на Джо Кокс ще се отрази на референдума, ще зависи от онова, което още със сигурност не знаем – мотивите на човека. Когато той е стрелял, е крещял „Британия преди всичко“, според очевидци. Това  говори за принадлежност към крайната десница. Според други свидетелства, той е известен на местните като психично болен. Докато това не се изясни, вероятността убийството да повлияе на референдума по един или друг начин, изобщо не е сигурно. Това каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ британският ветеран в европейската политика – депутатът от лейбъристката опозиционна партия Ричард Корбет. Корбет е бивш съветник на първия председател на Европейския съвет Херман ван Ромпой. Работил е заедно с Алтиеро Спинели по написването на основополагащите договори на ЕС от Маастрихт и Амстердам.

Напускане или Брекзит, както го наричат, ще бъде лошо за цяла Европа, но ще бъде направо катастрофа за Великобритания. Ще бъде икономическо самоубийство, политическо бедствие. Би било глупост да затръшнем вратата на всички наши съседи с едно решение. Ние трябва да си изкарваме хляба, като продаваме стоки и услуги на останалите страни. Да се самоизключим от единния европейски пазар би довело до много негативни икономически последици, без да броим всички останали.

Обединеното кралство представлява значителен дял от общата икономика на ЕС. Напускането на една от най-големите страни-членки ще повлияе зле на останалите. Колко зле, зависи от много фактори, от това какво ще се преговаря в споразумението за "развода". Периодът за преговори е две години. Ще зависи от реакцията и на световните пазари. Тя може да провокира други събития, да разкрие тлеещи слабости в икономиките на останалите европейски държави. Много са неизвестните, пред които сме изправени. Политически ще последва оспорване на членството в ЕС и други държави. 

Много са неизвестните, пред които сме изправени. Политически ще последва оспорване на членството в ЕС и в други държави. Някои партии като Националния фронт във Франция или партията на Херт Вилдерс в Холандия със сигурност ще се възползват от това.

Преговорите могат да продължат и повече от две години, ако двете страни в тях се споразумеят, че им е нужен по-дълъг период, уточни политикът, но изтъкна, че, по регламент, те трябва да завършат за 24 месеца:

Ако няма с
делка след изтичането на тези две години, няма да получим нищо, нито достъп до единния европейски пазар, нито отстъпки от бюджетните ни задължения към ЕС, така че страната ни ще продължи юридически да е обвързана с плащания, дари ако напусне. Всичко би се обърнало нагоре с краката и е от взаимен интерес да се стигне до споразумение. Но, наистина, две години са твърде кратък срок за това.

Евентуалните  последици от Брекзит няма да се усетят веднага от хората на Острова и британците, живеещи в ЕС, изтъкна Корбет:

Нищо няма да се случи изведнъж. Естествено, те повече няма да имат право според европейските закони да живеят и работят в друга страна. Статутът им ще зависи от решението на всяко отделно правителство и парламент. Гарантираното право на труд и постоянно местожителство, което имаме сега навсякъде в ЕС, просто ще изчезне. Във Великобритания вие най-вероятно ще загубите социалната защита, която ви гарантира европейското право – защитата от дискриминация, правото на спешна медицинска помощ и така нататък. 

Опитният дипломат е категоричен, че евентуален Брекзит би отслабил стратегическата тежест на ЕС:

Обединеното кралство е една от двете военни сили в ЕС заедно с Франция. Тя е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и част от НАТО. Ако ЕС загуби Великобритания, това определено ще отслаби геостратегическата му тежест. И подозирам, че Владимир Путин ще бъде много доволен, ако Обединеното кралство излезе от ЕС. Естествено, евентуален Брекзит може да принуди останалите членки на Съюза да заработят в по-тясно сътрудничество. Въпреки това ще бъде голяма загуба.

На въпрос кой ще носи историческата политическа отговорност за провала на кампанията, политикът отговори:

Правителството и консервативната партия се разцепиха на две по въпроса. Техните министри и депутати са дълбоко разединени по въпроса за оставането в ЕС. Почти целият политически спектър от опозицията – нашата Лейбъристка партия, либералите, зелените и дори шотландските националисти – работят в подкрепа на членството в Съюза. С изключение на крайнодесните консерватори и крайнонационалистката Британска партия на независимостта, целият останал политически елит на страната е обединен за оставането ни. Ако спечелим референдума и останем в ЕС, вероятно това ще бъде въпреки господин Камерън, а не благодарение на него.

Интервюто на Никола Миладинов с Ричард Корбет можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна