Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Касчиев: Проектът за 7-и и 8-и блок на "Козлодуй" няма да бъде изпълнен

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин, несъобразен със законовите изисквания и европейските директиви".

Това заяви пред БНР енергийният експерт проф. Георги Касчиев относно проекта за 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй".

Според него пътят, по който се върви, е грешен и ще се стигне до "катастрофа". По думите му има поне 4-5 аргумента в тази посока:

"Решението на МС от 24 октомври 2023 г. е взето в нарушение на закона, тъй като не са представени исканите 4 анализа, нито са обсъдени с обществеността. По този повод се води дело, чакаме резултата от него. Начинът, по който се взема решение за изграждане на нова ядрена мощност отдавна, е докладван в ЕК, подробно обяснен и най-вероятно ЕК, ако не тя, може и други страни от Съюза, да повдигнат въпроса за нарушаването на европейските директиви. Вторият въпрос е за нужното финансиране. Има много примери в историята на ядрената енергетика, когато грешни разчети за началните разходи са проваляли въобще строителството на блока и те са изоставяни. Третият рисков фактор - управляващите твърдят, че има валиден доклад за ОВОС за 7-и блок. Този доклад влезе в сила 2019 г. и за да остане в сила, строителството на този блок трябваше да започне в следващите 5 години, т.е. до април 2024 г. Всички знаем, че то не е започнало. МОСВ твърди, че негова проверка през 2023 г. е установила, че стротелството е започнало. Това е много съмнителна, хлъзгава позиция. Смятам, че тук нашите ентусиасти ще катастрофират. Никой не каза и какво ще правим с отработеното гориво. От 5 години сме в наказателна процедура от ЕК за това, че нямаме програма за управление на отработеното гориво след 2030 г. Когато въпросът отиде на сериозни разговори с Комисията, там ще бъде поставен този въпрос". 

За цената и времето за работа по такъв проект проф. Касчиев направи сравнение:

"2 реактора от същия тип, които бяха построени в САЩ и бяха завършени през 2023 и 2024 г. - вместо за 4-5 години, бяха завършени за 10 години и вместо за 14 млрд. долара, бяха завършени за 36,5 млрд. долара. Това е единият факт, който показва колко ще струват. Другият факт е, че полската ядрена компания преди 2 г. сключи контракт с "Уестингхаус" и американската компания "Бехтел" да изгради 3 блока с AP1000, също както ние планираме в "Козлодуй", на стойност 47 млрд. долара. Така че 2 блока по най-съвременна оценка ще струват над 32 млрд. долара. Всички твърдения на предишни министри, че щели сме да поставим червена линия да струват до 14 млрд. евро, не се основават на никакви факти, а просто на лобистки твърдения".

По думите му цената на тока в САЩ от тези два реактора е между 170 и 180 долара на мегават час. Този реактор, след като излезе толкова скъп в САЩ, никой в Северна Америка няма намерение да строи следващ блок от този тип, подчерта енергийният експерт.

"Това са такива превивания пред "Уестингхаус", пред САЩ, че е малко срамно", каза той относно българския проект.

По думите му AP1000 в голяма степен е непроверена технология. 

"Никой друг от производителите на реактори в света не планира да прави проекти на големи реактори, които да се основават за охлаждане на активната зона в аварийни условия само на пасивни системи. Този начин го използват само за охлаждане на реакторите с малка и средна мощност. Този подход се използва само от "Уестингхаус", което навява известни съмнения дали наистина ще осигури безопасността при тежка авария".

Всичко може, зависи какви пари смятате да вложите, отговори проф. Касчиев на въпрос дали двата реактора, предназначени за АЕЦ "Белене", да бъдат инсталирани в "Козлодуй". Според него без ясно делово сътрудничество с "Росатом" е изключено

"Трябва вниманието да се съсредоточи върху продължаване на експлоатацията на 5-и и 6-и блок, да се прекъсне това изключително високо нарастване на разходите на централата. Според много твърдения на други експерти, там са застанали на входа и изхода едни олигарси, които повтарят картината от 90-те години. А евентуално заместващи мощности на 5-и и 6-и блок да се планират към края на техния живот, който е към края на 40-те години. Вниманието трябва да е към изграждането на мощности за акумулиране на енергия - това ѝ трябва сега на нашата система. Иначе нищо чудно да стигнем до проблем като в Испания".

Няма яснота за причините за спирането на тока в Испания и други страни, коментира енергийният експерт. Според него не е изключена намеса за това развитие

По думите му трябва да се прекрати безконтролното разрастване на фотоволтаичните мощности, което той определя като тумор. 

"Трябва да се спре това безумно развитие на "Зелената сделка" и от термичните централи - тези, които са с дълъг ресурс на оборудване, със системи на очистване и т.н., да останат в работа, а не да затваряме работещи централи и да строим в угода на чужди интереси някакви прескъпи проекти".

Цялото интервю на Явор Стаматов с проф. Георги Касчиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени