Прокуратурата поиска наказанието на Сидеров да бъде увеличено с година заради "цялостната престъпна дейност" на лидера на "Атака". Съдът обаче не се съгласи, припомняйки, че петте присъди пробация са в резултат на споразумение между държавното обединение и Сидеров и неговата защита и в този смисъл, ако прокуратурата е смятала, че за тази цялостна престъпна дейност трябва да има по тежко наказание, трябвало да се договори с него.
По два пъти всяка седмица Волен Сидеров ще трябва да се среща с пробационен служител и да се разписва по постоянен адрес, както и през същия период да бъде удържана 25 процента от неговата заплата.
Решението не е окончателно и може да бъде протестирано или обжалвано пред Софийския апелативен съд. Прокурор Виктор Тарчев, който поиска наказанието да е с една година повече, каза за "Хоризонт", че ще протестира решението пред Софийския апелативен съд.
Той мотивира искането си за година в повече пробация: Цялата престъпна дейност на националиста, признал се пет пъти за виновен за хулиганство, но според съда, това искане е опит да се заобиколи статута на споразумението.
Съдия Мариян Марков отказа с мотива, че ако държавното обвинение е искало по тежка санкция е трявало да я договори със Сидеров. Пред "Хоризонт" Виктор Тарчев заяви лаконично, че становището на съда не почива на закона, тъй като именно съда има изключителните правомощия да решава за увеличаване на наказанията. Волен Сидеров днес избра да не коментира статута си на осъден и петте си дела за хулиганство, а използва своето наказание да се обърне с призив към медиите да уведомят Европейската комисия за случилото се в съдебната зала и да поискат, заради това, че вече има осъден депутат, да падне евронаблюдението:
Да отправите едно послание в Брюксел, че вече има осъден политик в България и по този начин България вече не е същата, всички забележки на Еврокомисията би трябвало да отпаднат, от тук нататък да се приеме, че съдебната система е реформирана , корупцията е овладяна, престъпността ликвидирана, даже можете да кажете, че Мито Очите вече не се казва Митьо Очите, а Митьо Очилата, примерно. Като ответен жест Брюксел би могъл да опрости дълга на България от 16 милиарда, да отпусне парите, които сега са спрени по някои програми, да добави безвъзмездно още такава сума в евро, да не дава само на Турция.
В звуковия файл можете да чуете целия коментар на Силвия Великова.