За опасност от популизъм при бюджетните предложения предупреди премиерът в оставка Бойко Борисов:
Но ако тези предложения станат факт, на годишна база ще губи бюджетът около 3 милиарда –` втората година ще се мултиплицират, на третата... и ще счупите държавата накрая.
Владислав Горанов, който е вносител на бюджета като финансов министър, също смята, че популизмът е свързан с отварянето на огромни дефицити.
От Патриотичния фронт настояват минималната пенсия да бъде 300 лева, което според тях ще струва 700 млн. лева на хазната, а не милиарди. Христиан Митев пред "Хоризонт":
При положение че ние декларираме огромни преизпълнения на приходната част на бюджета за 2016-а, залагаме разходи, като например за саниране, които са в размер на около 1 милиард лева, мисля, че имаме достатъчно резерви и от там могат да дойдат тези средства.
"БСП лява България" настояват за въвеждането на прогресивна скала при данъчното облагане, но от ГЕРБ контрират, че новото правителство трябва да носи отговорност за данъчната политика, а не парламент, който ще бъде разпуснат след два месеца. Именно заради това от БСП също няма да подкрепят бюджета:
Нещо повече – ще изтеглим нашите предложения по бюджета за 2017-а. Ще ги реализираме, когато спечелим парламентарни избори и управляваме държавата, заяви Корнелия Нинова от левицата.
Очаква се ДПС също да не подкрепят бюджета, най-малкото защото още преди изборите поискаха изтеглянето му. Петър Чобанов:
Бюджетът не е базиран на реалната ситуация в икономиката такава, каквато я има.
Най-важните бюджетни параметри са дефицит от 1,4 на сто от Брутния вътрешен продукт, което прави повече от 1,3 млрд. лева. На външните пазари няма да се излиза с нова облигационна емисия, но ще се поема нов дълг чрез държавни ценни книжа.
Наред с проекта за държавния бюджет, в дневния ред на парламента са и проектите по финансовата рамка на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса.
Проектобюджетът на ДОО, който предвижда увеличение на пенсиите с 2,4 на сто от 1 юли и увеличение на осигурителните вноски за пенсии с 1 процентен пункт, не получи достатъчно подкрепа в ресорната парламентарна комисия вчера.