Речта беше издържана в традицията на прощалните речи на американските президенти. Това беше реч, която гледа към миналото, конструирана така, че да очертае мястото на Барак Обама в историята, гласи прочитът на Грозев. Той акцентира върху мястото на произнасяне на речта – пред 20 хиляди души в Чикаго – там, откъдето тръгват неговата кариера и неговият възход към Белия дом.
В речта имаше много носталгия и много емоции, но тя не се превърна в победна обиколка след маратонското бягане от два мандата, отбеляза доц. Грозев:
Имаше загриженост за бъдещето пред САЩ, за обществото, в което живеем, за технологичните промени. В най-развитата държава върви процес на гетовизация и фрагментаризация на обществото, разслоение в културните и психологическите битки.
Според Костадин Грозев Обама е извел идеята за емпатията, да можеш да влезеш в кожата на другия, да видиш обществото, в което живееш, през очите на останалите:
Това беше личният поглед на Обама към ставащото, погледът на човек, който е достатъчно млад, за да продължи да бъде активен гражданин на своята страна.
Тече опит за "опитомяването" на Доналд Тръмп и вкарването му в коловоза на американската политика. След поемането на поста той трябва да се опита да намери начин за разширяване на своето влияние, допълни преподавателят.
Цялото интервю на Таня Величкова с Костадин Грозев слушайте от звуковия файл.