Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво не знаем за крепостта Овеч?

Марин Костов
Снимка: Радио Варна

Уникална колекция от лули, монети, оръжия, накити  и много предмети на бита от  Крепостта Овеч в периода 14-15 век, очакват посетители във варненския Парк – музей „Владислав Варненчик”.  Те са част от най-новата изложба на музея, която е посветена на 605-тата годишнина от въстанието срещу Муса Челеби, син на Баязид I. Експонатите са предоставени от фонда на Историческия музей в Провадия, каза директорът на парк-музея във Варна Марин Костов. Изложбата ще бъде отворена за посещения до 8 май.

В интервю за Радио Варна Марин Костов разказа интересни, но малко известни исторически  факти от този  период на Крепостта. Интервю на Димитрина Дончева. 


- След битката при Анкара през 1402 година, когато Баязид е пленен, започва  война  между тримата му синове за османския престол. Та в тия бурни, смутни времена провадийци вземат активно участие във всички възможни мероприятия свързани с някакви начини за придобиване на свобода. В интерес на истината провадийската крепост Овеч въстава още през 1409 година. Първоначално на страната на Сюлейман, след това взема страната на Муса, но след като Муса  започва да отмъщава, т.е. да извършва репресии спрямо своите бивши съюзници, през 1412 година Провадийската крепост се опълчва на Муса. Имало е и доста кървави моменти...

Муса е известен като главорез.

- Да, кесимджията както му казват или официално си е Муса Челеби. По-късно вече когато Мехмед успял да се наложи  на османския трон, съответно започват и по-мирните години, ако можем въобще да говорим за такива, за населението на Овеч и въобще на Провадия.

Тази история ще разкажете с много интересни експонати, които ще видим

- Да, действително експонатите са много интересни, тъй като изложбата представя точно Овечката крепост и Провадия от периода 14 – 15 век . Колегите от Историческия музей в Провадия бяха така добри да ни предоставят тези експонати. Всъщност ние представяме точно Овеч в тази изложба. Историческия музей в Провадия разполага с една уникална колекция от лули и ние ще представим една малка част от тях, монети, които са били в обръщение през този период, накити, както и много предмети на бита, оръжия от този период. Идеята ни е да представим всички сфери на живота на провадийци от тази епоха.

Кое от историята на Провадия е любопитно, но малко известно?

- Като директор на Парк-музей „Владислав Варненчик” историята за мен представлява интерес конкретно за 15 век, тъй като това е периода и тематиката на нашия музей.

Но Вие сте свързан и по друг начин с Провадия.

- Да, тъй като аз съм провадиец по рождение и  Провадия за мен си остава сакрално място. Но действително много интересни моменти има  в историята на Провадия. И ето  нещо интересно за провадийци – Овечката крепост е срината от войските на  Владислав Варненчик. Идеята е била по време на отстъпление, ако  се наложи такова, то да не бъде пресечено. Крепостта е била опожарена и интересното е, че дори не взимат плячка от там. В историческите документи се споменава, че в  крепостта е имало голямо богатство – копринени одежди, злато и т.н. Така че, за съжаление Владислав Варненчик разрушава тази красива крепост, защото тя наистина е уникална като гледка и като представител на фортификацията на 15 век.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна