В предаването "Хоризонт до обед" Ваня Лозанова, ръководител на Центъра по тракология към Института по балканистика, очерта приноса на проф. Александър Фол за извоюване на мястото на науката тракология:
Човек не бива да бъде скромен в мечтите си, трябва да умее да слага големи хоризонти, да вписва идеите си в широк периметър и когато те са големи, няма начин и резултатите да не са големи. Тази своеобразна годишнина е много важна за нашето съвремие. Тя показва как когато държава и наука са заедно могат да се постигнат националните интереси.
В паралел между миналото и днешния ден Лозанова посочи:
Ние се чувстваме малко изоставени от държавата и това много ясно рефлектира върху позициите на науката тракология в България. Докато проф. Александър Фол създаде през 1972-а година Института по тракология, днес ние сме Център по тракология, една нова конфигурация, която е малко абсурдна, но, оказа се, много добра формула за съществуването и развитието на науката тракология.
В коментар за интереса на днешните млади хора към тракологията Ваня Лозанова изтъкна:
За съжаление няма го онзи ентусиазъм, който проф. Фол бе запалил у нас, няма в количествено отношение толкова много последователи. Младите хора се ориентират към едни по-добре измерваеми финансово занимания. Историята не е никак привлекателна, защото и държавата не си харесва никак историците и историята.
В Седмицата на тракологията сме се ориентирали да влезем в някои софийски училища, да представим в подбрани атрактивни лекции с мултимедийни презентации най-новите постижения на тракологията.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.