Съветникът на президента по националната сигурност Хърбърт Макмастър обясни:
Няма нещо, което президентът да приема по-сериозно от сигурността на американския народ. Историята, която беше публикувана тази вечер, е погрешна по начина, по който е съобщена. Президентът (Тръмп) и външният министър (Лавров) разгледаха много общи заплахи за двете ни страни, включително заплахи за гражданската авиация. В нито един момент не бяха обсъждани източници или методи за разузнаване. Президентът не разкри никакви военни операции, които не са вече публично известни.
Двама други високопоставени представители на администрацията, които присъстваха на срещата, включително държавният секретар Рекс Тилърсън, си я спомнят по същия начин, допълни съветникът по националната сигурност. Самият Тилърсън публикува изявление, в което посочи, че естеството на специфични заплахи е било обсъждано, но не са били дискутирани източници, методи или военни операции.
Вестник "Вашингтон пост", който първи публикува информацията, обаче подчерта, че реакцията на Белия дом всъщност не отрича публикуваната статия. В нея се посочва, че президентът е разкрил подробности, които могат да доведат до разкриването на източник на разузнавателни данни за "Ислямска държава". Те са били предоставени на Вашингтон от американски съюзник, който преценил, че данните са прекалено чувствителна информация, за да бъдат споделяни дори с останалите съюзници на САЩ.
Естеството на информацията, която президентът е разкрил пред руснаците, ще им позволи да разберат източниците и методите. С други думи, той е казал толкова много, че човек може да се досети, обясни журналистът Грег Джаф от "Вашингтон пост".
Срещата между Тръмп и Лавров миналата сряда беше осъществена ден след като президентът уволни директор на ФБР Джеймс Коми. Коми оглавяваше разследването на Бюрото за предполагаема руска намеса на в изборния процес в САЩ.