Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димо Господинов: Софиянци ще могат да съдят общината за вреди от мръсния въздух

Снимка: БГНЕС

Всеки софиянец, който е претърпял някакво увреждане в периода 2015-2017-а година вследствие на замърсеността на въздуха, ще може да осъди Общината, като докаже своите вреди с медицински документ. Това обясни в предаването "Преди всички" адвокат Димо Господинов. По думите му, хората могат да претендират за парична компенсация, ако докажат с медицински документи, че в този период са придобили заболяване, например алергия, или вече съществуващо такова се е влошило заради мръсния въздух. Това може да се случи, ако съдът уважи първоначалния колективен иск, заведен от неправителстевни организации и адвокати.

Искът на "Спаси София", "За Земята - Достъп до правосъдие", "Асоциация Диабет тип 2" и "Център за независим живот", както на адвокатите Димо Господинов, Христо Христев и Иван Велов е за бездействие на Общината от 2015-а до 2017-а година въпреки сериозните нива на замърсяване с фини прахови частици.

Димо Господинов подчерта:

В случая става дума за вид особен иск - колективни искове, които се водят в защита на колективен интерес, тоест ние не трябва да доказваме вреди на конкретни граждани, а трябва да докажем увредения колективен интерес. В случая колективният интерес е нашето право по Конституция и по Закона за чистотата на атмосферния въздух на здравословна и безопасна околна среда в съответствие с националните и европейски стандарти.

Така че в съответствие с европейските стандарти ние не сме имали здравословна и безопасна околна среда, а това е наше колективно право. Това, което искаме от съда, е, че това колективно право е било нарушено в периода 2015-2017-а по вина на Столична община. Също така искаме Столична община да преустанови бездействието си и да предприеме подходящи мерки, с които да компенсира този колективен интерес - това не са парични мерки, естествено. Например да се строят повече паркове, да има повече велоалеи, да има бусленти, за да се спазва предимството на автобусите, да има безплатни изследвания за хора, които може да са претърпели някакво увреждане, алергии и т.н. Такъв тип неща се искат от съда, а не обезщетение, това трябва да е много ясно на всички.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна