Докато е жив, Ремарк не говори за тази своя ранна творба, споменава я единствено в писмата си до Марлене Дитрих. Тази версия на романа е редактирана от автора през 40-те години на XX век и върху ръкописа той отбелязва "първи роман", въпреки вече излезлия "Мансардата на бляновете".
Това е един наистина различен роман на Ремарк, той разкрива малко познато лице на този автор, когото повечето читатели познават от силно политически натоварените му антивоенни романи, обясни в предаването "12+3" редакторът Димитър Николов.
В "Гам" Ремарк си позволява да експериментира със стилове и идеи, затова за почитателите на Ремарк "Гам" би бил много интересно преживяване, подчерта Николов. Той определи "Гам" като философски роман, който сблъсква тези за смисъла на живота, страстта и любовта. Книгата може да се разглежда и като приключенски роман, тъй като ни отвежда сред екзотични пейзажи, в светове, които днес изглеждат твърде непознати – в пампасите на Аржентина, в Индонезия и в Китай, допълни редакторът.
От Венеция до Далечния изток Ремарк изследва трагизма на любовта и неутолимата жажда за живот.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.