Тази година Община Карлово е отделила около 120 хиляди лева за обновяването на отделението по хемодиализа в лечебното заведение. На сесията на общинските съветници ще се разгледа предложение за допълнителна финансова помощ в същия размер.
Председателят на Общинския съвет Теодор Шойлеков поиска право на отговор в ефира на "Хоризонт" по повод интервюто, дадено от кмета Кабаиванов и неговата прогноза, че общинските съветници ще запазят шефа на общинската болница и ще гласуват предлаганата сума за дофинансиране от 120 хиляди лева:
Тези 120 хиляди лева няма да ги отпусне господин Кабаиванов, а ще ги отпуснем заедно, проблемът е наистина, че ние нямаме в момента единодействие и единомислие по този въпрос. Има Закон за местното самоуправление и местната администрация, в който ясно е записано, че сумите, които се отпускат от Общината, независимо къде и как, става с решение на Общинския съвет. Така че, отново искам да припомня, че това е един акт на взаимодействие и единомислие – ние не сме един безличен Общински съвет, на който се казва: Ето, отпускате тези пари и ние решаваме – да.
Да, ще отпуснем тези пари, но искаме да знаем защо са отпуснати, отбеляза Шойлеков. Той посочи още, че лошото финансово състояние на болницата в Карлово е от 2015 година. Тогава, припомни той, 24 медици са изпратили писмо и подписка, в което предупреждават за неоправдано големи разходи на лечебното заведение, направени за медицински консумативи и услуги. Това е само предвестник на това, което се случва в момента, каза още Шойлеков, допълвайки:
Имаме затворено хирургично отделение, което от три години "се влачи по корем" и генерира загуби и не се правят никакви опити, искам дебело да го подчертая – никакви опити не се правят, то да тръгне.
Според него причините за липсата на специалисти в общинското лечебно заведение не са единствено финансови:
Не може в една болница да има личностни взаимоотношения, трябва да има ясни финансови правила. Хирургичното отделение работеше много добре, защото там работеха наистина много добри специалисти от нашия град. Те са в момента в частни болници в Пловдив, но пак казвам – причината не е заплащането, причината е лошото отношение към тях.
За последните 2 години са напуснали 15 лекари и 15 сестри, посочи още председателят на Общинския съвет: Причината за напускането е не чак толкова заплащането, а лошото отношение на главния управител на болницата към тях.
По отношение на решението за дофинансиране, Шойлеков коментира още: Такава докладна все още не е входирана, само да припомня за предишната докладна, която наистина тя беше по предложение на общински съветник – да се отпуснат тези пари за хемодиализа – 120 000 лева. Това решение беше от месец септември, последните пари изплатихме преди месец, месец и половина, така че за тези 120 хиляди лева въобще не съм убеден, че ще бъдат усвоени и отпуснати в съвсем кратък срок, защото състоянието на общината не е толкова завидно – ние сме постоянно със запори на сметките. И да кажа за Хемодиализно отделение – напусна също много добър специалист – д-р Първанова. След като тя напусна,а тя преди това беше пуснала доклади за това, че положението в Хемодиализното отделение не е добро – имаме лоши хигиенни условия, не отговаря на изискванията. И когато доктор Първанова напусна... Хемодиализното отделение в момента е на загуба.
Интервюто на Ирина Недева с Теодор Шойлеков и откъс от интервюто на Лора Търколева с Емил Кабаиванов можете да чуете от звуковия файл.