Годината е твърде "шарена" в различните райони на страната. По отношение на здравето на пчелите - на някои места имаше сериозна смъртност според пчеларите, а на другите места пък успяха да иззимят много сполучливо и после да се развият пчелните семейства. За добивите - картината по отношение на меда наистина е изключително разнообразна - има много обширни региони, където и сушата даде отражение, пък и възвратните застудявания през пролетта и добивите са почти нулеви, а има и райони където са не само като в нормална година, но и за последните няколко години са най-добри за пчеларите, например в Софийския регион има такива райони,.... Въпрос на климатични особености вероятно.
Във връзка с проблема за високата смъртност сред пчелите, която се свързва с някои препарати, използвани в селското стопанство като например никотиноидите, инж. Димов каза, че тази тенденция - за честа смърт на пчелни семейства, продължава, като коментира: Дали има шанс за положителен обрат времето ще покаже. Шанс има, но толкова са сериозни проблемите и са глобални - не са само за България, че в обозримото бъдеще трудно може да се каже кога ще дойде решението на този проблем, тъй като има няколко фактора, които определено влияят. Единият е химизацията на селското стопанство - знаете, че в последно време в България, която не прави изключение от другите европейски страни или в световен мащаб, имаме едно добре развито селско стопанство, особено във връзка с крупните ферми, които са в Северна България - химия, пестициди и така нататък. Второто е глобалното затопляне - климатичните промени. От трета страна има и проблеми във връзка с развитието на самото пчеларство - някои спират да се занимават, а други сега започват и то на много широк фронт. Така че картината е твърде сложна.
Във връзка с обсъжданията на новата селскостопанска политика на Европейския съюз и настояването Европа да започне да субсидира директно и пчеларите инженер Димов отбеляза, че има шанс за това: Защото в доклада, който е подготвен към Европейската комисия, има и такъв момент - влизане на пчеларството в ядрото на селскостопанската политика на Европа. На второ място - увеличаване на средствата за националните пчеларски програми с около 50%, което не е малко и е добре. И на трето място - щом като влезе в ядрото на селскостопанската политика, може да се мисли и за подкрепа и субсидиране на всеки отделен пчелен кошер във връзка с опрашителната дейност, която пчелите извършват в обща полза за всички.
По отношение на ролята на държавата в подкрепата за пчеларския сектор у нас Димо Димов коментира: Липсва единно пчеларско представителство - от тук следват много проблеми, но ролята на държавния апарат, на административния апарат е да инициира, да катализира това създаване - а в последните години някак не го виждаме много.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.