Интервю на Цветелина Стоянова с Огнян Христов и на Светослава Кузманова с Мария Благоева
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По данни на Агенцията за социално подпомагане у нас има достатъчно приемни родители, като вписани в регистъра са над 2200 души, а настанените деца при тях – около 2000. По предварителни прогнози през следващата година ще се обучават още 600 желаещи, за да се отговори на потребностите в цялата страна.
С професионализирането на приемната грижа, т.е. влизането ѝ като професия и съответно получаването на възнаграждение, много хора проявиха интерес, макар че не всички от тях притежават нужните качества да бъдат такъв тип родители, обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Огнян Христов – ръководител на проекта "Приеми ме", който е финансиран с европейски средства и който Агенцията за социално подпомагане администрира.
Професионалният приемен родител се създава с течение на времето, подчерта Христов, като открои като текущ проблем с обучението на родители, който да се грижат за по-големи деца. Като пример, той посочи децата в тинейджърска възраст, които често имат и проблемно поведение.
Наистина има едно драстично занижаване на качеството на приемната грижа, добави в ефира на "Хоризонт" Мария Благоева, която е заместник-председател на Националната асоциация за приемна грижа, представляваща приемните родители.
Ако някой иска да спечели от това да бъде приемен родител, то това няма да се случи в по-големите градове. В случай че качествено ще се гледа едно дете, то разходите са по-големи от приходите, подчерта Благоева, която самата е приемен родител на три деца.
Не трябва приемната грижа са се превръща в поминък, подчерта още заместник-председателят на Националната асоциация за приемна грижа.