В понеделник еврото продължава солидното си възходящо движение спрямо останалите основни валути и най-вече спрямо долара с оглед на инвеститорския оптимизъм относно солидния икономически подем в еврозоната и надеждите за намиране на решение на политическата криза в Германия.
По време на петъчната относително тънка и неликвидна търговия с оглед на дългия уикенд в САЩ за Деня на благодарността еврото успя да пробие над 1,1900 долара за пръв път от септември насам като реакция на изненадващото нарастване на бизнес доверието в Германия през ноември до нов рекорден връх, според последно проучване на института Ifо. Ден по-рано агенция Markit отчете силно ускоряване на бизнес активността през ноември до 79-месечен връх в рамките на еврозоната благодарение на подем както на промишлената, така и на активността в сферата на услугите в двете водещи икономики от региона - Германия и Франция.
Подкрепа за продължаващото и днес поскъпване на еврото оказват и сигнали за справяне с политическата криза в Германия. След провалените преговори за формиране на трипартийна управляваща коалиция "Ямайка", последваха информации, че Социалдемократическата партия (СДП) е склонна да се върне на масата на преговорите с десницата на канцлера Ангела Меркел. През отминалия уикенд стана ясно, че лидерите на немските консерватори са дали съгласието си за преговори за нова т.нар. "голяма коалиция" със СДП на Мартин Шулц.
Засилващият се оптимизъм за избягване на опасността от предсрочни избори в Германия допринася за продължаващия възход на единната европейска валута, като по време на днешната търговия еврото поскъпва към нов двумесечен връх от 1,1957 долара (най-високо ниво от 22-ри септември насам). По този начин еврото вече поскъпва с над 3,2% от неговото три и половина месечно дъно около 1,1554 долара, ударено за кратко на 7-и ноември.
Графика на евро/долар (на дневна база)
Евентуална по-трайна стабилизация на еврото над неговите бивши върхове около 1,1878/60 долара (бивши върхове от 12-и октомври и от 15-и ноември) може да задълбочи възходящото движение към 1,2032/00 областта (бивши върхове от 20-и и 22-ри септември; психологическа бариера в 1,2000 нивото) и дори към неговия двугодишен връх от 8-и септември около 1,2092 долара (най-високо ниво от началото на 2015-а година).
По-рано днес еврото поскъпна за кратко към 9-дневен връх от 0,8966 британски лири и към 8-дневен връх от 1,1699 швейцарски франка, като губи позиции единствено спрямо японската валута, понижавайки се към 132,71 йени от петъчния 8-дневен връх около 133,23 нивото на фона на статута на йената като "валута-убежище" с оглед на известно напрежение на фондовите борси.
В същото време щатският долар продължава да губи позиции спрямо останалите водещи валути с оглед на изразените от Фед притеснения относно изненадващо устойчиво ниската инфлацията в САЩ, което поставя под въпрос по-нататъшната политика на централната банка на затягане (повишаване) на лихвите през следващата година. Днес индексът на долара спрямо другите 6 основни валути се понижава с 0,16% към 92,70 пункта, търгувайки се недалеч от неговото двумесечно дъно от петък около 92,675 нивото.
Зелените пари се търгуват под натиск от продажби към 111,15 йени - недалеч от двумесечното дъно от 23-ти ноември около 111,07 йени и около ново 6-седмично дъно към 0,9776 швейцарски франка. Британската лира пък се търгува недалеч от нейния петъчен 7-седмичен връх около 1,3360 щатски долара.
Вниманието на инвеститорите през настоящата седмица вероятно ще бъде насочено към преговорите в Германия за формиране на ново правителство, както и към евентуалното гласуване на ключовия данъчен законопроект от Сената на САЩ. С интерес ще се следи и планираното за вторник изслушване от Сенатската банкова комисия на номинирания за следващ председател на Фед - Джером Пауъл.