По предварителни данни на Националния статистически институт през третото тримесечие на 2017 година общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 10,7% спрямо същото тримесечие на предходната година. Увеличението в индустрията е с 11,5%, в сектора на услугите - с 10,8% и в строителството - със 7,0 на сто.
По икономически дейности през периода юли - септември най-висок ръст на общите разходи за труд в България спрямо същия период на 2016-а година е регистриран в икономическите сектори "Административни и спомагателни дейности" - с 14,8%, "Други дейности" - с 14,4% и "Образование" - с 13,7%.
В същото време най-нисък ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Култура, спорт и развлечения" - с 2,9%, "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - с 6,3% и в "Строителство" - повишение със 7,0%.
Разходите за възнаграждение за един отработен час (разходите за заплати) през третото тримесечие на 2017 година се увеличават с 10,6% спрямо същия период на предходната година, а другите разходи (извън тези за възнаграждения и заплати) - с 11,1%. По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо третото тримесечие на 2016-а година варират от повишение с едва 3,1% за "Култура, спорт и развлечения" до ръст с 14,5% за "Други дейности".
Предварителните данни на НСИ потвърждават изнесените ден по-рано данни на Евростат за заплащането на труда в целия ЕС и в частност в нашата страна през третото тримесечие на годината. Растежът с 10,6% на разходите за възнаграждение поставят България на трето място сред всички страни - членки на Съюза, като тя е изпреварена единствено от Румъния (със скок на заплатите с 16,5%) и Унгария (повишение с 12,6%).