Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция и САЩ си обещаха съвместна работа в Сирия и нормализация на отношенията

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън (вляво) и турският му колега Мевлют Чавушоглу на пресконференцията им в Анкара.
Снимка: Ройтерс

Турция и САЩ се договориха в петък да нормализират отношенията си и да работят съвместно в Сирия след напрежение около турската военна операция срещу съюзници на Вашингтон и други разногласия, предаде АФП.

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън и турският външен министър Мевлют Чавушоглу заявиха след разговори в Анкара, че ще бъдат създадени работни групи за разрешаване на ключови проблеми, които влоши усложниха отношенията между двете членки на НАТО.

Те дадоха малко детайли как това ще стане, но показаха, че решаването на спора за контрола на град Манбидж в Северна Сирия е приоритет.

„Не възнамеряваме повече да действаме поотделно, САЩ да правят едно нещо, а Турция - друго“, каза Тилърсън. И добави: Ще работим заедно… имаме добри механизми как да бъде постигнато, но има много работа за вършене“.

Чавушоглу каза, че Турция и САЩ се договорили за необходимостта от нормализиране на отношенията, които по думите му били „в критична фаза“. Той обеща „механизми“ за обсъждане на въпросите, създаващи проблеми.

Същевременно турският министър даде да се разбере, че очаква гаранции от САЩ за изтеглянето на кюрдските Сили за защита на народа (СНЗ), част от подкрепяната от САЩ коалиция Сирийски демократични сили, от град Манбидж, предаде БТА.

"Нито едно от дадените ни от САЩ обещания не е било спазено. САЩ казаха, че СЗН ще се изтеглят от Манбидж на изток от река Ефрат", заяви Чавушоглу.

Тилърсън увери, че подкрепата на САЩ за СЗН ще бъде ограничена и насочена към конкретни задачи, като посочи, че разрешаването на напрежението около Манбдж е „приоритет в съвместните ни работни усилия“

Основната задача на Тилърсън в Анкара бе да смекчи турския гняв към американската политика в Сирия, като разногласията доведоха до най-голямата криза в двустранните отношение след западната инвазия в Ирак през 2003 г., посочва АФП.

В четвъртък вечерта държавният секретар на САЩ проведе 3-часов разговор с турския президент Реджеп Ердоган, като източници от кабинета му съобщиха, че той „искрено“ изложил турските очаквания и приоритети.

В необичаен разрез с протокола единственият друг, присъствал на разговора между двамата в президентския дворец в Анкара бе Чавушоглу, който изпълняваше ролята на преводач, съобщили US източници.

Вашингтон предупреди след старта на турската военна операция „Маслинова клонка“ на 20 януари срещу СЗН в анклава Африн в Северна Сирия, че с нея се рискува отклоняване от борбата срещу джихадистите и настоя Анкара да прояви сдържаност.

Ердоган отвърна по-рано този месец с искане US войниците да напуснат Манбидж (който е в анклава Африн), като ги предупреди, че рискуват да получат „османски шамар“ - удар с ръка, който според легенда можел да убие противника.

Подобно напрежение между САЩ и Турция имаше през 2003 г., когато Анкара отказа да пусне американски войски през територията си за инвазията срещу режима на Саддам Хюсеин в Ирак.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна