Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едуард Кукан: Не можем да говорим за обединена Европа без Западните Балкани

Трябва да запазим кредита на доверие към ЕС чрез обективното оценяване на страните от Западните Балкани според евродепутата и бивш външен министър на Словакия

Едуард Кукан
Снимка: europeanwesternbalkans.com

Европейският съвет през юни да потвърди започването на преговори с Македония и с Албания за присъединяване към Европейския съюз. Такова очакване изрази в интервю за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" депутатът от външната комисия в Европейския парламент и бивш външен министър на Словакия Едуард Кукан. По думите му, има голяма вероятност да се стигне до пробив в преговорите между Атина и Скопие за името на Македония още преди Съвета в края на Българското председателство.

Пред БНР Кукан даде висока оценка на усилията на София да придвижи напред Западните Балкани и прогнозира историческо развитие по въпроса за евроинтеграцията на страните от региона след срещата на върха у нас на 17 май. Като председател на делегацията в парламентарната комисия по стабилизиране и асоцииране ЕС – Сърбия и бивш специален пратеник на ООН в Косово, той коментира и влошения диалог между Белград и Прищина.

"Трябва да запазим кредита на доверие към Евросъюза чрез обективното оценяване на страните от Западните Балкани", апелира Едуард Кукан. Относно очакванията си за Европейския съвет през юни, когато ще бъдат обсъждани препоръките на ЕК за започване на преговори с Албания и Македония, Кукан посочи:

„Направихме всичко възможно ЕК да излезе с позитивни препоръки за двете държави, защото го заслужават. В Македония и особено в Албания обществото очакваше с притеснение този доклад. Те постигнаха много добри резултати в правосъдната реформа и имаха нужда от кураж заради амбициите им за разширяване на ЕС в бъдеще. Македония чака вече 12 години, а това е много трудно. Все още работата не е свършена напълно, защото ЕК препоръчва, а Европейският съвет е този, който решава. За съжаление знам, че понякога, когато членовете на Европейския съвет решават, не гледат изпълнението на конкретните препоръки от страните-кандидатки, а се влияят от техните двустранни отношения. Това е лошо. Трябва да запазим кредита на доверие към Евросъюза чрез обективното оценяване на страните от Западните Балкани, така че се надявам Европейският съвет да потвърди започването на преговори за присъединяване на Македония и Албания“.

Преговорите между Атина и Скопие по казуса с името на бившата югославска република Македония  продължават вече 15 години, сега и с посредничеството на посланик Матю Нимиц от САЩ, и изглежда, че сме много близо до споразумение, подчерта Едуард Кукан. Той прогнозира, че ще бъде намерен компромис за името на държавата:

„Но има други важни проблеми, заложени в конституцията, като например как тогава ще се нарича езикът – горномакедонски? Ясно е, че езикът е македонски, но това е неприемливо за гърците. Така че е наложително преговорите да продължат до постигането на целта и всички да съдействат. Ако се стигне до пробив, това ще бъде повратен момент за Македония и много препятствия ще бъдат преодолени. Надявам се на положителни резултати в преговорите между Атина и Скопие преди Европейския съвет през юни. Това ще бъде още един аргумент за Съвета да излезе с положително решение за Македония. По-скорошното решаване на спора е от изключително значение“.

Анализирайки другия сериозен проблем, който стои пред европейската перспектива на Западните Балкани – отношенията между Белград и Прищина, Едуард Кукан отбеляза:

„Когато работим с партньорите ни от Белград и Прищина винаги подчертаваме, че ще бъдат оценявани по това дали е постигнат положителен диалог, и как изпълняват вече постигнати договорености. Процесът върви много трудно и бавно, в последно време не сме свидетели на напредък в диалога между двете страни. Сърбия и официалните ѝ представители знаят, че без решаването на проблема ще бъде много трудно да получат финалното "да" за членство в ЕС. Смятам, че полагат усилия за положителен развой на диалога, но за съжаление имаше негативни събития, като убийството на Оливер Иванович, които привнесоха отрицателни настроения в разговорите между двете страни. Трябва постоянно да се работи с тях. Това е единственото решение, за да продължат с амбициите си за евроинтеграция. Докладът на ЕК за Сърбия е позитивен. Към Косово документът е критичен, но в посока да окуражи Прищина. Отне ѝ ненужно много време да ратифицира споразумението за демаркация на граничната линия с Черна гора, имаше опити със сълзотворен газ да бъде предотвратено заседанието на парламента, а това бе много лош знак. Косово трябва да направи още много, за да покаже, че страната е готова да бъде част от Евросъюза“.

По въпроса за ролята на България в придвижването на страните от Западните Балкани към ЕС Едуард Кукан изтъкна:

„Не казвам, че тези държави получиха положителни оценки заради председателството, но определено положителното влияние от работата на българското правителство е осезаемо. Имахме големи очаквания от  председателството ви, направихте амбициозна заявка, че страната ви е готова да придвижи Западните Балкани напред, защото е част от региона и всички виждаме отличната ви работа. Сега очакваме с огромни надежди срещата на върха в София, която ще бъде историческо развитие след срещата в Солун. Среща от подобен калибър трябва непременно да донесе решения и съдържание. Няма да е достатъчно само празненство, танци и вечеря за участниците. Необходимо е политическо съдържание и съм сигурен, че България се подготвя именно в тази посока. Това е трудна задача. Знаем за проблема с представителството на Косово и че то е проблем за участието на други държави. Премиерът ви потвърди участието на косовския президент Хашим Тачи, а това доказва чудесните дипломатически качества на правителството ви да организира събитие от такъв ранг. Сигурен съм, че срещата на върха ще бъде "короната" на българското председателство и ще донесе осезаеми положителни резултати за евроразширяването“.

Трябва да признаем, че не всички в Европарламента се отнасят положително към този процес, предупреди Едуард Кукан. Последният пример, по думите му, е речта на френския президент Емануел Макрон пред евродепутатите:

„Когато той говори за Западните Балкани, не показа ангажираност към тази идея и не изрази убеденост в необходимостта от разширяване. Това колебание не ми харесва. Същите песимистични настроения наблюдаваме и в Холандия. Евроразширяването има нужда от хора, които се борят за идеята систематично и дългосрочно. Затова оценявам работата на Българското председателство толкова високо“.

"Не можем да говорим за обединена Европа без този регион, той ѝ принадлежи географски. Ако го игнорираме или не му обръщаме достатъчно внимание, можем да очакваме това, което се случи при колапса на Югославия на Милошевич, когато имахме война", смята Едуард Кукан:

„Сигурността и стабилността на Западните Балкани означава сигурност за цяла Европа. Колкото по-скоро ги включим в Европа, толкова по-добре. Не говоря за бързо приемане. Страните от Западните Балкани трябва да изпълнят критериите. Не може да има преки пътища или любимци. Но ако веднъж са изпълнили препоръките, не може да се намират причини приемането им в европейското семейство да бъде възпрепятствано. Защото политически вакуум не съществува и ако ЕС не е достатъчно активен, други държави ще стъпят в региона, сред които Турция и Русия“.

Влиятелният евродепутат и бивш словашки външен министър Едуард Кукан коментира  шансовете за нормализиране на ситуацията в Словакия след поредния многохиляден протест в Братислава:

"Ситуацията в Словакия е много напрегната след ужасното убийство на разследващия журналист Ян Куциак, който бе убит, защото вършеше работата си. Хората са много гневни, хиляди граждани протестират по словашките улици не само в Братислава. Куциак разследваше връзката на ключови словашки политици с мафията в Калабрия и бе убит. Това е много страшно! То донесе и много проблеми за правителството, имаше вълна от оставки – на премиера, на вътрешния министър, на началника на полицията, но ситуацията все още не се успокоява. Хората искат предсрочни избори. Доверието им е подкопано и ще продължат да са на улицата. Смятам, че единственото решение е оставка на кабинета – нека хората направят своя избор. За съжаление няма добра алтернатива на сегашното правителство, а това е лошо. Но нека хората решат, защото правителството е толкова обезсилено, че не би могло да оцелее още две години до редовните парламентарни избори. Решението е в предсрочен вот".

Интервюто на Валерия Николова с Едуард Кукан можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени