Общото впечатление е, че нашето усвояване на средствата е сравнително добро, но държавите все по-малко трябва да разчитат на европейските фондове. Прекаленото разчитане ще предизвика голям шок в следващи периоди, когато тези средства ще бъдат по-малко, предупреди Стоян Сталев.
Трябва да се възползваме максимално през следващия финансов период от средствата от кохезионните фондове, защото страната ни е доста назад в някои области, но отсега трябва да търсим и възможности за частни инвестиции в някои отрасли и публично-частни партньорства, а в тази сфера още нищо не сме направили, смята Сталев.
В контекста на темата за чуждестранните инвестиции и потенциала на страната ни Стоян Сталев подчерта още, че е наложително граничните ни пунктове да бъдат тотално реновирани, защото сегашният им вид е "изключително старомоден" и не е променян от десетки години. Според Сталев не можем да си позволим да има опашки от по 10-15 километра по границите ни. "Това не са много на брой КПП-та. Те трябва да бъдат тотално реновирани в един модерен транспортен вид. Нищо лошо не би имало да се привлече капитал под определени търговски условия - концесионни и други форми, за обновяването им", подчерта той.
Китайските инвестиции в България са много малко в сравнение например с 4 милиарда в Сърбия и Унгария и по 3,5 млрд в Чехия и Румъния, изтъкна още Стоян Сталев преди предстоящата седма годишна среща на върха „16+1“, която ще се проведе от 5 до 8 юли в българската столица. Като посочи, че моментът е благоприятен, Сталев каза, че с Китай общуването трябва да бъде през конкретни модели за инвестиране. „България не може да дава държавни гаранции за инфраструктурни проекти, както е свикнал да работи Китай в чужбина, затова трябва да се търсят други модели“, заяви Стоян Сталев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.