Стотици граждани се простиха днес с големия български художник Никола Манев. Малко преди 14 часа урната с праха му беше ритуално вградена в паметна плоча, поставена в двора на неговата къща в Чирпан. Точно в началото на ритуала, въпреки жаркото слънце, над града започна да ръми дъжд. Да изпратят Никола Манев в последния му дом дойдоха негови приятели, меценати и много съграждани. Съболезнователни адреси изпратиха министър-председателят Бойко Борисов и министърът на културата Боил Банов. Малцина бяха художниците, които му отдадоха почит. Оптимист, щедър и много толерантен човек –такъв го помнят близките и приятелите.
Александър Манев: Баща ми често повтаряше, че човек докато е жив трябва да действа
Адвокат Хари Харалампиев: Последните думи, които ми каза, бяха: "- Не бива да се заблуждаваме"
В последните си дни художникът много рисува- споделя неговият приятел адвокат Хари Харалампиев. " Два дни преди да почине му се обадих и той ми каза, че работи. Беше превърнал леглото си в убежище. След кратка пауза отговаря :" - Не бива да се заблуждаваме" и телефонът прекъсна".
Манев е носител на много и различни награди. За него големият френски писател Ален Боске написва монография от 300 страници, но Никола Манев повече се радва на приза "почетен гражданин на Пазарджик"- родният му град. На въпросът вярва ли в неща , които не може да докосне, художникът отговаря:" - Вярвам в бог, любовта и щедростта"- спомня си Хари Харалампиев.
Никола Манев е роден в Пазарджик, но прекарва своето детство в Чирпан- градът, в който пожела да остане завинаги. Последните 4-ри десетилетия твори в Париж, като не забравя и България. През 2000 година купува стара възрожденска къща в Чирпан, която превръща в галерия. Дарява над 300 платна на града на Яворов и още на галерии в Троян, Ловеч, Варна, Пазарджик и Пловдив. Все още не е отворено завещанието му, но приживе е споделя, че ще дари галерията в Чирпан на общината. Умира на 26 август тази година в Париж.