Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи обявиха гражданско неподчинение и блокираха пътни артерии в страната

| обновено на 11.11.18 в 17:57
4
Снимка: Емил Николов, БНР

Протестът в Благоевград прерасна в гражданско неподчинение. Пет часа международният път към Гърция е под блокада. Жива верига спря жп транспорта през Дупница и през граничния пункт "Кулата".

Протестът продължава вече повече от пет часа, като за начало протестиращите тръгнаха от град Петрич и в момента се намират на Кулата. Прииждат и хора от околните села, от град Сандански. Хората са около 300 души и повече. Пътят е блокиран. Също така има и товарен влак, който е спрян от два часа и няма опция да пътят да бъде отворен поне в близките два часа. Откъм Гърция опашката е вече около 3-4 километра, а откъм България няма опция за никакво движение.

Повечето от протестиращите бяха на мнение, че недоволството е изчерпало своите възможности за днес и трябва да бъде подновено следващата седмица. Група радикализирани младежи обаче бяха категорични, че блокадата трябва да остане, въпреки официалното съобщение на полицията, че са готови да дойдат с жива сила и да разчистят пътя. Хиляди коли и чакащи хора са затворени между Кулата и Благоевград. При тях недоволството също беше изключително голямо, но до сериозни сблъсъци не се стигна. Към момента протестиращите се разотиват, а полицията регулира движението, което е в патова ситуация.

Хиляди протестиращи и над 500 автомобила се събраха на изхода на Благоевград, за да участват в протеста срещу поскъпването на живота и обявиха, че искат незабавно оставка на правителството и парламента:

"За съжаление управляващите сякаш са забравили да обичат страната, в която живеят, и най-вече хората, които са ги избрали".

След двучасова блокада организаторите на протеста промениха формата на недоволство. Александър Стамболийски - председател на Съюза на българските транспортни работници: "Ние прекратихме ефективния мирен протест и обявихме гражданско неподчинение. Поради голямото множество от хора, което се е събрало тук, хората прецениха, че не бива да отваряме, докато нямаме директна оставка на правителство, парламент и изобщо цялата политическа класа. Трябва да се махнат от властта".

Всички основни пътни артерии в Югозапада са парализирани от протестите. От хилядите чакащи бяха пропускани само линейки и болни хора. Под блокада остава и граничния пункт "Кулата", където са се събрали стотици протестиращи.

На мирен протест срещу ниския стандарт на живот излязоха днес силистренци. "Искаме цени, съобразени със стандарта на живот. Те могат да го направят, ние ще ги накараме!", призоваваха протестиращите в разпространени листовки. В протеста се вляха и родители на деца с увреждания. С повече от 100 автомобила протестиращите направиха шествие по оживени улици. За известно време бе блокирано движението срещу Областната администрация в Силистра. За вторник е насрочен нов протест.

Близо хиляда граждани на Хасково излязоха на мирен протест на площад "Общински", след което блокираха движението Хасково-Кърджали. За около 40 минути беше блокиран пътя Хасково-Кърджали, като демонстрантите пешком изминаха пътя почти до края на града, след което там те решиха, че трябва да се върнат обратно през града и да затворят и блокират движението по другия важен път - Хасково-Димитровград. Първоначално на площада беше поискана оставката единствено на вицепремиера Валери Симеонов, след което се оформи недоволство и се поиска оставката на цялото правителство. Това е най-многобройният митинг - около 1000 души, стичат се и още хора. Досега не е имало намеса на полицията. Хората от автомобилите, пътуващите, също са изнервени, но не е имало сблъсък между протестиращи и полиция и пътуващи и протестиращи.

Над 500 автомобила и няколкостотин души блокираха за повече от час двете платна на международния път Е 79 между Враца и Мездра. Протестът беше под наслов "Смяна на системата". При блокадата се образуваха колони от чакащи автомобили и ТИР-ове. 

"Подкрепяни сме тук и от майките на децата с увреждания. Ние сме се обединили абсолютно всички възможни организации, които съществуват в града. Протестираме не само заради горивата, а безобразията, които вече преминават границите. Това са ниските заплати, нашата северозападна тук западналост и абсолютно всичко".

"Протестът е абсолютно справедлив. Не е лошо да се смени системата. Крайно време е, защото явно тази в момента не функционира правилно и не устройва целокупния български народ".

"По принцип има за какво да се протестира, само че не знам дали точно тук му е мястото. Тук на пътя спират хора като нас, които са били за уикенда по селата, а главните, които са замесени в това, са знаете къде - на жълтите павета".

"Трябва на друго място да се правят протестите, там, където самите управляващи ще ги видят, а тук страдат обикновените хора, които са като тези протестиращи".

Мотористите и протестиращите в София за втори път блокираха движението на Орлов мост. В блокадата са се озовали автобуси и тролейбуси. Шествието повтори маршрута си, но все още не губи своята численост. Крайният час, обявен за протеста, е 17.00, но към момента протестиращите не се разотиват.

Един от протестиращите граждани в района на Орлов мост е бил ударен от лека кола. По информация на "Хоризонт" състоянието му не е тежко. Въпреки това пострадалият ще бъде откаран в Университетската болница „Царица Йоана“ за преглед. До момента няма задържани на протестите в столицата, допълват от МВР.

Повече от пет часа продължи протестът в Стара Загора. След блокада на пътя Стара Загора-Казанлък протестиращите се изтеглиха в южна посока и спряха движението по автомагистрала „Тракия“ и пътя за Димитровград.

За близо час и половина протестиращите блокираха автомагистрала "Тракия" на пътния възел край Стара Загора, както и движението в двете платна на отсечката Стара Загора-Димитровград. Образуваха се километрични колони от автомобили във всички посоки. С възгласи: "Оставка" и "Българи-юнаци" старозагорци поискаха достоен живот. По-рано през деня стотици коли се включиха в автошествие по улиците на Стара Загора. То премина в пешеходен поход по пътя към Казанлък. Протестиращите спряха за половин час движението и обявиха, че мирният им протест прераства в гражданско неподчинение. Блокадата на прохода Шипка е вдигната, след като почти два часа протестиращи от Габрово бяха спрели движението там. Километрични са опашките от чакащи автомобили от север и от юг. Недоволството е срещу високите цени на горивата, повишаването на данъците на колите, готвеното увеличение на застраховката „Гражданска отговорност“ и ниските доходи. Повече от 200 автомобила и близо 500 души се включиха в протеста и дадоха заявка, че отново ще блокират прохода през Балкана след седмица.

Продължават протестите в десетки градове на страната срещу високите цени на горивата. На места бяха издигнати и политически искания - за оставка на правителството. В Бургас се стигна и до сблъсъци с полицията. Редица основни пътища в страната бяха блокирани.

Двете части на протестното шествие в София се събраха на кръстовището на бул. "Цар Освободител" и ул. "Раковски". Те са предвождани от около 20 мотористи. Кръстовището беше блокирано за кратко.

"Започваме от "Гражданската", следват горивата и стигаме до данъка, който е направо кръвнина за старите автомобили".

"Тези цени, които са обявени за граждански застраховки, за данъци, за винетки, за горива и при заплатите, които се получават в България, просто това е едно безумие, което ние трябва да спрем като нация".

За близо час беше блокирана магистрала "Тракия", в района на Пловдив от участници в днешния национален протест. Образува се километрична колона от автомобили в посока София.

В Габрово протестиращите срещу цените на горивата и ниските доходи затвориха прохода Шипка. Преминаващите са солидарни с недоволните и изчакват движението да бъде освободено. Засега не е ясно кога протестиращите ще се оттеглят.

Въпреки предварителните намерения на недоволните от високите цени на горивата и ниските доходи да се съберат пред Спортната зала в Габрово и да протестират на място, днес беше взето друго решение. Колона от близо 200 автомобила потегли по улиците на града и затрудни движението макар и за кратко, като протестиращите блокираха за минути ключови кръстовища. Недоволството е срещу високите цени на горивата, повишаването на данъците на автомобилите, готвеното увеличение на застраховката "Гражданска отговорност" и ниските доходи:

"Застраховките. Това е безумие. Няма да реши абсолютно никакви проблеми".

"На фона на тези ниски заплати с какво да си купят хората нови коли? Колите са по-евтини от "гражданската".

Протестиращите са недоволни и от начина, по който се вземат решенията. Колоната от автомобили блокира движението през прохода Шипка. Шофьорите, тръгнали на път, са солидарни и изчакват преминаването да бъде освободено.

Протестиращи блокираха магистрала „Хемус“ край Шумен. Движението беше спряно и в двете посоки за около два часа. Стотици жители на Шумен излязоха на протест срещу високите цени на горивата, увеличените данъци на старите автомобили и подготвяното увеличение на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Първоначално те се събраха пред зала "Арена Шумен", за да изразят недоволството си, преди да тръгнат на автошествие по централната част на града:

"Не може на старите да сложат данък, на новите, скъпи коли да няма данък. Като е еднакъв данъкът, за да се вкарат пари в бюджета, нека да бъде равен за всички".

По-късно част от недоволните спонтанно тръгнаха към магистрала "Хемус", като блокираха движението по нея за близо два часа.

Протестиращи блокираха за около час и половина между 13.30 и 15.00 часа движението по главния път София-Варна в района на пътен възел "Боаза". Автомобилите са били пропускани през определени периоди, но въпреки това се образуваха огромни колони и задръствания. Движението вече е нормализирано.

В над 50 града в страната за днес бяха предвидени протести срещу поскъпването на горивата. На места се чуха и искания за оставка на правителството и промяна на политическата система.

В гражданско неподчинение прерасна протестът срещу високите цени на горивата в Бургас. Стигна се до сблъсъци между полиция и протестиращи в опит да бъдат принудени шофьорите да изтеглят автомобилите си от блокадата. Повече от два часа входът и изходът на града в посока квартал "Ветрен" са затворени. Една жена се опитаха да арестуват полицаите. Те поискаха тя да премести от пътното платно автомобила си, но жената отказа. Намесиха се и други протестиращи. Стигна се до сблъсъци. Те продължиха около 15 минути, след което жената беше освободена. Близо 10 километра е дълга колоната от чакащи автомобили от изхода на Бургас почти до квартал "Ветрен" и 10 километра е дълга колоната преди входа на града. Движението на автомобили по автомагистрала "Тракия" се отбива на две места: в района на Българово и край Миролюбово. Блокадата в Бургас продължава.

Заради протестното автошествие в София, обявено като национален протест, движението в центъра е затруднено. За кратко то беше спряно пред Министерския съвет. Стигна се до пререкания между полицията и протестиращите. Хиляди хора вече събра протестът. Цялото пространство пред БНБ беше изпълнено, преди да потегли шествието. Протестиращите тръгнаха най-напред към Министерския съвет, след като около час държаха затворен булеварда. Именно там настана недоразумение между организаторите и хилядното множество. Ситуацията се изостри от това, че водачите не можаха да контролират шествието, но в крайна сметка полицията успя да успокои напрежението и протестиращите бяха насочени по първоначалния маршрут по бул."Дондуков".

Протестиращи срещу поскъпването на горивата формулираха ясно и политически искания. На митинга в Благоевград се обявиха за оставка на правителството и парламента и смяна на досегашната политическа система. Организаторите на националния протест потвърдиха, че се подготвя широка гражданска платформа за управление на държавата.  

Стотици хора с автомобили и мотори се включиха в протестното автошествие, което тръгна от Благоевград и блокира главен път Е-79 в района на автополигона. Шестте искания, които организаторите на протестите на национално ниво отправиха вчера към властта, днес се концентрираха в едно: даваме една седмица срок на управляващите или да предприемат някакви действия и да свършат работата, за която са избрани, или да си ходят - всички, до един. Основните организатори на протеста потвърдиха пред "Хоризонт", че се подготвя и граждански проект като алтернатива на 30-годишното управление.

Протестното шествие в Сливен, което трябваше да блокира автомагистрала "Тракия", беше спряно от полицията на моста на река Тунджа до село Крушаре. Според служителите на реда, протестът на това място не е съгласуван предварително.

Над 600 коли се включиха в автошествието в Ямбол. Протестиращите подкрепят и искането на майките на деца с увреждания за оставка на вицепремиера Валери Симеонов.

Автошествието премина от единия до другия край на града, но до блокиране на движението не се стигна.

"Ние не искаме оставка на правителството. Ние искаме те да вземат адекватни мерки и да си заслужат, както се казва, заплатите".

"Те искат да ни вземат де факто и това, което нямаме".

"Даже и към по-остра форма на протести трябва да премине. Крайно време е."

В Пловдив дълга колона от стотици автомобили блокира централните  булеварди. В автошествието срещу високите цени на горивата се включиха и протестиращи от близки населени места, както и от Пазарджик. С клаксони на автомобили беше озвучена централната част на Пловдив близо два часа.

"Не мисля, че политиката е правилна по отношение на това, че трябва да се вдига всичко поголовно, за да се закърпва бюджета по един или друг начин".

"Смятам, че трябва да има тотална промяна на всичко, на цялото управление".

"Трябва да подредим нещата и това може да се случи единствено и само с участието на хората".

Шествието премина без инциденти и беше плътно охранявано от десетки полицаи.

С клаксони на автомобили беше озвучена централната част на Пловдив близо два часа.

Преди обед протест срещу високите цени на горивата имаше и в Троян.

200 дупничани блокираха по-рано за половин час главен път Е-79. 


В Плевен над 100 автомобила се включиха в протестното автошествие.

В Дупница около 200 души излязоха на протест при считаното едва ли не за историческо място - "Барикадите" до главен път Е-79 и до жп линията София-Кулата, където през зимата на 1997 год. стотици бяха денонощно, тогава с други искания.

За около половин час те блокираха пътя, до 12,30 часа движението беше пренасочено по други маршрути и колони от чакащи коли не се образуваха. Няма инциденти, казаха от полицията, която бе осигурила охрана на района и пътния участък.

Протестиращите носеха плакати против високите цени на горивата, за готвените убийствени увеличение на "Гражданската отговорност", данъците и други искания, които изкараха днес хиляди българи по улиците и кръстовищата.

В Плевен над 100 автомобила се включиха в протестно автошествие. Недоволството е от високите цени на горивата и срещу системата бонус-малус, която се предлага за гражданската отговорност.

Протестиращи от Варна блокираха за час движението по Аспаруховия мост.

Близо 500 души се включиха в протеста срещу високите цени на горивата в Бургас. Сред тях около 250 рокери и таксиметрови шофьори. Протестните действия започнаха с напрежение между шофьорите и полицейски служители, които извършваха проверка на личните данни и връчваха стари фишове за нарушения.

За първи път много пенсионери се включват в протеста.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени