Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Терзиев: Няма да се изненадам, ако Тереза Мей си отиде

Снимка: БГНЕС

Тереза Мей иска да излезе с единия крак, а с другия - да остане в Европа. В крайна сметка тя се явява в ролята на някакъв помирител между двата, на практика разделени наполовина обществени лагера - на желаещите да останат в Европейския съюз и на противниците. Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ журналистът Светослав Терзиев по повод оставките във Великобритания заради проектоспоразумението, за Брекзит изготвено от Тереза Мей:

„Тъй като споразумението, което се предлага, а то е проект от близо 600 страници, в някаква степен обвързва Великобритания с ангажименти към ЕС - да спазва онези закони, по които се произнася и Европейският съд, противниците на европейското членство на Великобритания са крайно недоволни. Не само министри на Мей, а и нейните коалиционни партньори в парламента на Великобритания имат резерви към проекта".

„Фактически тя просто не може да има мнозинство. На нея не ѝ достигат шестима депутати за мнозинство и тя разчита на десетимата депутати от своите партньори, а те са против. Фактически тя не може да прокара през парламента едно такова споразумение“.

Ситуацията позволява лесно да се съберат 48 подписа от депутати и да се стигне до гласуване на вот на недоверие към правителството, коментира Терзиев.

Раздяла с Европейския съюз без споразумение според журналиста е „един от възможно най-лошите разводи - с караница“. Без такова Великобритания няма да може да се възползва от огромното търговско пространство на Европа и ще отиде в изолация.

„Европейският съюз също няма интерес, разбира се, защото е твърде свързан с Великобритания и с нейната финансова система. Всеки разрив би бил вреден и за двете страни. Мисля, че няма да се стигне все пак до такъв разрив, но нервите са изопнати до краен предел в момента“.

Границата със Северна Ирландия е „много труден въпрос за решаване“, коментира Терзиев. Проблемът е, че Северна Ирландия, ако бъде откъсната, ще бъде откъсната от Ирландия, която остава в ЕС:

„Това са еднокръвни общества. От друга страна, ако се признае някакво изключение за Северна Ирландия - да остане частично в ЕС заради Ирландия, веднага възникна въпросът, и той се поставя - какво прави Шотландия, която изобщо беше против Брекзит. По такъв начин възниква и още по-големият въпрос - не се ли разпада по този начин Обединеното кралство. Не виждам засега полезно решение“.

Терзиев посочи възможно решение по модел, подобен на Швейцария, която участва в политиките на ЕС, но не и във вземането на решение, но предупреди, че „точно това, обаче, гордата Англия не може да приеме“.

Според журналиста е възможно да се стигне до нови избори във Великобритания:

„Нищо чудно да се стигне до избори, защото Тереза Мей в момента е много слаба. Тя на практика не предлага някакъв компромис, който може да реши спора и при тези разпалени страсти аз няма да се изненадам, ако Тереза Мей си отиде“.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени