Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Black Sea MAP разкрива 2500 години от историята на морската археология

БНР Новини
Доц. д-р Крум Бъчваров
Снимка: Петра Талева

Доц. д-р Крум Бъчваров е университетски преподавател в САЩ. Неговата специалност „подводна корабна археология“ е сложна и комплексна: включва история, археология, физика, химия и т.н. Той участва в екипа на Международния изследователски проект Black Sea MAP.
В продължение на три години световноизвестни учени проучват тайните на Черно море и промените в морското дъно, настъпили след последния ледников период. Екипът използва дистанционни подводни апарати, с които могат да се изследват древните останки на дълбочини дори над два километра. Освен най-съвременни методи за заснемане и документиране, тези подводни апарати позволяват взимането и на малки проби за изследване – например датиране на корабните останки. Какво още се случва в рамките на изминалата година? – разказва доц. д-р Крум Бъчваров:



Снимка: архив Black Sea MAP
В последната част от експедицията екипът открива плавателен съд, който е идентичен с изображението на кораб от известната „Ваза със сирените“, наричана още „Одисей и сирените“. Този древногръцки съд се датира в края на 5-и вeк пр. Хр. Днес се съхранява в Британския музей. Освен по изображението, корабът е датиран и по метода на радиоактивния въглерод и може да се смята, че това е най-стария толкова добре запазен кораб, известен досега.
Корабът лежи на дълбочина 2000 метра в Черно море, където водата е аноксична (без кислород). Изследванията на учени от Университета в Гьотеборг са установили, че макар и на външен вид плавателният съд изглежда добре запазен, той все пак е атакуван от анаеробни бактерии. Те се оказват все още активни след хиляди години, при това виреят в изумителна отровна среда, на дълбочина над 2000 м. Според изследователите, бактериите са непознати за специалистите. Това е поредното важно откритие, което на свой ред поставя въпроса как тези бактерии биха могли да помогнат на науката и медицината.
Black Sea MAP се ръководи от професор Джон Адамс от университета Саутхемптън, доцент Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките и доктор Калин Димитров от Центъра за подводна археология в Созопол.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна