Пазарите на акции на Уолстрийт стартираха търговията в петък с добри повишения, тъй като поредицата силни корпоративни отчети повишиха инвеститорския оптимизъм въпреки тревогите за глобалния икономически растеж, рекордното в историята принудително спиране на част от работата на американското федерално правителство и все още несигурния изход от предстоящите през следващата седмица търговски преговори между САЩ и Китай.
Подкрепа за поскъпването на американските акции оказват и очакванията, че Федералният резерв на САЩ може да заеме по-предпазлива от очакваното позиция относно лихвената си политика през 2019-а година. Повод за това даде информация на "Уолстрийт джърнъл", че членовете на Фед са близо до взимане на решение за по-скорошен край на процеса по намаляване на огромния финансов баланс на централната банка, натрупан по различните програми за "количествени улеснения" след последната финансова криза.
Междувременно Народната банка на Китай заяви в петък, че ще увеличи с още 37 млрд. долара (с 250 млрд. юана) допълнителните средства, отпускани на търговските банки, с цел стимулиране на слабо представящата се икономика.
Всичко това доведе до солиден ръст с около 1% на основните американски фондови индекси по-малко от час след началото на днешната търговия на Уолстрийт.
Индексът на сините чипове DJIA нараства с около 260 пункта (с 1,1%), широкият индекс S&P500 - с 0,96% и технологичният индекс Nasdaq Composite - с 1,04%.
Акциите на Starbucks поскъпват с 3,8%, след като голямата верига кафенета представи късно снощи по-силни от очакваното финансови резултати за последното тримесечие, а мениджмънтът на компанията изрази оптимизъм относно бизнеса в Китай.
Акциите на Western Digital пък поскъпват със 7,4%, въпреки че голямата американска компания за производство на компютърни твърди дискове представи по-слаб отчет, но нейното ръководство посочи, че очаква увеличаване на приходите през втората половина на 2019-а година.
По-солиден спад с 6,5% има при акциите на Intel Corp., тъй като това се оказа една от малкото водещи технологични компании, чийто приходи бяха по-слаби от прогнозите на Уолстрийт, като в същото време прогнозира и по-слаби финансови резултати за първото тримесечие на 2019-а година.
Силен ръст с 1,27% бележи индексът PHLX на компаниите от полупроводниковата техника на фона на по-добри отчети на технологични фирми като Xilinx Inc, Lam Research Corp и Texas Instruments, произвеждащи микропроцесори.
Трябва да се има предвид, че 75% от представените досега тримесечни отчети на 97 от компаниите, влизащи в индекса S&P500, бяха по-добри от прогнозите, което е значително над исторически осреднените 64%, според данни на Refinitiv.