Замърсяването на въздуха съкращава очакваната продължителност на живота на децата, които се раждат днес, средно с 20 месеца и това ще има най-голям ефект в Южна Азия, сочи публикувано днес проучване, предаде АФП.
Докладът „Състояние на глобалния въздух“ е на базирания в САЩ Институт за последици върху здравето и на университета в Британска Колумбия. Според него замърсяването на въздуха е петата водеща причина за преждевременна смърт в света и е отговорен за повече фатални случаи от малария, пътни инциденти, недохранване или алкохол.
Изследването предупреждава, че съкращаването на живота не е еднакво в света, като децата в Южна Азия ще изгубят по 30 месеца от живота си заради комбинацията от замърсен въздух навън и у дома.
Изчисленията за Източна Азия са 23 месеца в сравнение с 20 седмици за децата в развитите части на Азиатско-тихоокеанския регион и Северна Америка.
Докладът използва данни от края на 2017 г. и посочва, че Китай остава страната с най-високото ниво на смъртност заради замърсен въздух с около 852 000 фатални случаи през 2017 г.