Изказването на сръбския външен министър Ивица Дачич по адрес на българския премиер Бойко Борисов е неприемливо и не отговаря на очакванията на българската страна за поддържане на приятелски и добросъседски отношения.
Тази позиция е изразена пред сръбския посланик Владимир Чургус, който бе извикан в Министерството на външните работи по разпореждане на вицепремиера Екатерина Захариева.
Сръбският посланик Владимир Чургус е обърнал внимание върху емоционалния характер на изказванията на министъра на външните работи Ивица Дачич, става ясно от съобщението на Министерството на външните работи.Посланикът е благодарил на България за подкрепата към собствената му страна.
От своя страна от Министерството на външните работи са изразили очакване подобни неприемливи изказвания да не се повтарят и е изтъкната ролята на България в процеса по евроинтеграция на страните от Западните Балкани.
До дипломатическото напрежение се стигна, след като премиерът Бойко Борисов отговори на въпрос на "Хоризонт" за бъдещето на евроинтеграцията на Западните Балкани, след като вероятният следващ върховен представител на Европейския съюз Жозеп Борел ще е от Испания, която не признава независимостта на Косово.
Премиерът отговори, че като европейски политик Борел би трябвало да защитава общите позиции на Европейския съюз.
Според министерството на външните работи - самият Борисов се е изказал като европейски политик и острите реакции на Ивица Дачич са неприемливи.
В Белград трябва да се проведе реципрочна среща с български представител на дипломатическата мисия в сръбското външно министерство. По информация от Белград - срещата още не е започнала.
Сръбският посланик Владимир Чургус бе извикан днес за разговори в българското външно министерство. Още в събота той беше извикан, за да даде обяснения за острата реакция на сръбския министър на външните работи Ивица Дачич по повод изказването на премиера Бойко Борисов миналата седмица в Познан, свързано с Косово. Представител на българската мисия в Белград също беше извикан от сръбското външно министерство.
Като "малко преходно недоразумение" определи сръбският президент Александър Вучич обтягането на отношенията между София и Белград:
"По случая Белград и София – България е признала независимостта на Косово, Сърбия не признава Косово – това са разликите между двете страни. А за всичко останало смятам, че имаме добри отношения. Смятам това за малко, преходно недоразумение. Следващата седмица ще разговарям с българския президент Румен Радев и с премиера Бойко Борисов. В Сърбия живее българско малцинство, което трябва да се чувства у дома си и не бива да страда заради такива разногласия. Вярвам, че можем да се върнем към отличните отношения. Лично ще се постарая за това в най-скоро време, ако моите приятели българският президент и премиер приемат това“, каза сръбският президент Александър Вучич.
А най-вероятно те ще бъдат потвърдени на скорошна среща между Вучич и българския премиер Бойко Борисов, от чийто отговор на въпрос на "Хоризонт" се стигна до напрежението. Попитан дали евентуалният избор на испанеца Жозеп Борел ще попречи на евроинтеграцията на страните от Западните Балкани, тъй като Испания е една от петте европейски държави, които не са признали независимостта на Косово, Борисов отговори:
"В момента, в който се заеме даден пост, последното, на което имаш право, е да защитаваш националния си интерес, а трябва да защитаваш интереса на целия Съюз. Така че, с цялото ми уважение, но ако той стане - това че Испания не признава Косово не значи, че другите, които сме го признали, нали, все едно неговото мнение ще е меродавно…"
Оттам последва острата реакция на сръбския министър на външните работи Ивица Дачич:
"Бойко, нека ти кажа едно нещо: Позицията на Европейския съюз не е, че Косово е независима държава! Ти, Бойко, трябва да зачиташ позицията на Европейския съюз, а не да държиш лекции на Борел! Какво значи това безобразие? На какво прилича това!? Дотук ми дойде вече!! Да не говорим, че преди няколко месеца получи и медал от нас!"
Вицепремиерът Екатерина Захариева предположи, че изказването на Дачич е с вътрешнополитически цели, но настоя за извинение:
„Трябва да се гледа предварително какво точно е казал българският премиер, преди да се реагира емоционално. Но за съжаление на Балканите като че ли повече емоция понякога има в политиката, доста излишна по мое мнение. Не бива така да се говори за съседна приятелска държава, още по-малко от министър към премиер. Още повече тогава, когато изказването на българския премиер е било изключително и политически, и юридически коректно. ЕС не признава държави, никоя организация не признава държави, държави се признават от държави“.
А Борисов имаше свое обяснение за реакцията на "нашите сръбски приятели", както ги нарече той:
"Разбирам сърбите колко ги боли за Косово. Разбирам ги, обичам ги, трудно им е. Но, колкото и да е болезнено, там трябва да се вземе окончателно решение. Неслучайно френският и немският президент и канцлер правиха тези срещи. Това е като камъчето в обувката – не го ли извадиме, не мине ли, в региона колкото и да си говориме за инфракструктура дигитална свързаност – няма как".