Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) д-р Тедрос Адханом Гебрейесус заяви във вторник, че коронавирусът представлява "много сериозна заплаха" за целия свят.
"Тъй като 99% от случаите са в Китай, въпросът със заразата продължава да бъде много спешен за тази държава, но крие много сериозна заплаха и за останалия свят", предупреди Гебрейесус.
Той направи това изказване при откриването на двудневна среща в Женева на 400 изследователи, имаща за цел ускоряване на изследванията в областта на диагностиката, лекарствата и ваксините срещу новия коронавирус.
По-рано през деня Китайската национална комисия по здравеопазване обяви, че в понеделник са починали от смъртоносния вирус още 108 души, като общият брой на загиналите в Китай вече достигна 1016. Всички починали, освен петима, са от централната провинция Хубей, която е епицентъра на вирусното огнище.
В същото време има нови 2478 потвърдени случая на заразени, което обаче е по-малко от 3062 ден по-рано, като общият брой на заразените е нараснал до общо 42 638. Извън континентален Китай са потвърди 422 случая на заразени с новия коронавирус.
Според висш китайски експерт епидемията от коронавирус в страната може скоро да достигне своя пик
Най-висшият правителствен експерт по въпросите на епидемията Чжун Наншан изрази надежда, че епидемията може да достигне връх през февруари, след което да оформи плато (да няма допълнителна ескалация на епидемията), преди тя да започне да отслабва.
"Пиковото време може да бъде достигнато към средата или в края на този месец", прогнозира пред Ройтерс Чжун Наншан - епидемиолог, спечелил своята слава заради ролята си в борбата с огнището на SARS (Тежкия остър респираторен синдром - ТОРС) през 2003 година.
Броят на новите случаи на заразени вече намалява в някои провинции, добави той.
Според Чжун Наншан обаче страната се нуждае от по-силна система за контрол, когато става въпрос за ограничаване на епидемията от коронавирус.
Той смята, че досега коронавирусът е бил силно заразен и препоръча да се забрани всякаква търговия с диви животни, докато инфекцията не бъде овладяна. Чжун Наншан добави, че не е сигурно дали разпространението на коронавирус идва от "свръхразпространители".
Британски учени вече започнаха тестове върху животни на ваксина срещу коронавирусМеждувременно британският университетски професор и учен по инфекциозни болести д-р Робин Шаток заяви във вторник, че тази седмица неговият екип е започнал тестове на потенциални коронавирусни ваксини върху животни и се надява тестовете върху хора да започнат "в рамките на месеци".
Говорейки пред CNBC, Шаток, който преподава в Imperial College London, похвали много китайските учени, че са успели да открият генетичната последователност на коронавируса в "рекордно кратки срокове".
Така например, разработването на ваксината срещу вируса "Зика" (Zika) отне седем месеца, преди да може да бъде тествана върху хора, което беше рекордно кратко време за създаване на антивирусна ваксина.