Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ромските квартали медиатори следят за хора, завръщащи се от чужбина

Ромски организации предлагат на общините подкрепа на терен, искат екипи с БЧК

| обновено на 19.03.20 в 18:16
Снимка: БГНЕС

В ромските квартали има медиатори, които дават разяснения за заразата, какво трябва да се прави при наложена карантина и следят за семействата, завръщащи се от чужбина. Това каза пред БНР Теодора Крумова, програмен директор на "Амалипе" и обясни, че медиаторите информират за пристигащите от други места хора общините и щабовете по места, за да могат да вземат съответните мерки.

Да се внимава, за да не се създаде напрежение, което да прерасне в етническо, категорична беше тя и добави, че мерките трябва да важат еднакво за всички.

Тя посочи, че образователните медиатори също са на терен заради започналото дистанционно онлайн обучение. Център "Амалипе" има 30 медиатори, а от МОН има назначени 1500 образователни медиатори. По думите ѝ те също трябва да бъдат оборудвани с предпазни средства.

"В по-малките населени места хората спазват правилата и са изключително дисциплинирани. Ако излизат, излизат само по един и то с маски", каза Крумова.

Според Крумова дистанционното обучение е на две скорости, защото около една четвърт от учениците нямат собствени устройства вкъщи - примерно имат един телефон, който е на родителите, а децата са повече в семейството и т.н.

В предаването "Хоризонт до обед" Петко Асенов от Световната ромска организация в България коментира, че много от ромите не са наясно с епидемията за коронавируса.

Голяма част от хората в нашите ромски квартали не знаят нищо. Не са уведомени. Те са едни бедни семейства, които живеят в крайности. Няма паника, но не са запознати.”

От Националния съвет на ромите в България са предложили на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса съдействие и помощ.

Имаме в цялата страна някъде около 250 медиатори, здравни медиатори – те трябва да бъдат ангажирани.”

„Мога да ви дам пример – кметът на Монтана направи някакви пакети, които са раздадени в кварталите и са информирани - от къща на къща. За Видин да ви кажа – знаете, че нашите хора пътуват постоянно, по Италия, по Германия. Пристигнаха много хора и във Видин, и в Монтана, и в цялата страна, но никой не ги контролира.”

Медиаторите са към общините. Самите кметове трябва да се мобилизират и да се включат, апелира Асенов.

Трябва да се направят спешно екипи съвместно с БЧК. Нашият Национален съвет наромите в България сме готови по места, където имаме наши структури и НПО-тата да работим заедно, всяко едно семейство да информират, да се дадат на тези хора пакети с препарати. Те трябва да вземат мерки. Ако не се вземат мерки, може да пламне голям бум.”

Всички гледни точки по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна