Европейската агенция по лекарствата (EMA) заяви в четвъртък, че повечето държави членки на Европейския съюз са започнали да внедряват бустер дози на ваксини срещу Covid-19 за хора в риск, добавяйки, че "следващата стъпка може да бъде разширяване на бустер дозите към общото население".
След разрешаването на лекарството срещу Covid-19 "молнупиравир" (molnupiravir) в Обединеното кралство, EMA заяви, че заключава, че лекарството "може да намали способността на коронавируса да се размножава в тялото, като по този начин предотвратява хоспитализация или смърт при пациенти с Covid-19“.
С оглед на това Европейската агенция по лекарствата ще предостави съвети на държавите членки на ЕС, така че те да могат да направят това ново лечение достъпно за спешна употреба, преди то да получи официално разрешение за употреба, предава АФП.
EMA посочи, че също така ще се опита да ускори прегледа, който стартира миналата седмица относно това дали да даде официално зелено светлина на лекарството на Merck в рамките на ЕС, тъй като се очертава "четвърта вълна" от болестта.
"Ще се опитаме да ускорим нашата оценка, за да постигнем разрешение възможно най-скоро“, каза ръководителят на ваксинационната стратегия към EMA Марко Кавалери на пресконференция, добавяйки, че все още не може да даде конкретна времева линия, съобщава Франс прес.
"Тъй като навлизаме и вече сме в четвъртата вълна на тази пандемия, ще обмислим дали научно становище от EMA би могло да подкрепи разрешението за спешна употреба на ниво всяка държава членка“, добави той.
По-рано в четвъртък британският регулатор на лекарствата обяви, че одобрява лекарството срещу Covid-19 на Merck, което забавя заболяването при хора, които вече са се заразили, за разлика от ваксините, които на първо място предотвратяват хората да се заразят с коронавируса.
Междувременно EMA призова хората да се ваксинират възможно най-скоро, за да ограничат скока на случаите на коронавирус.Предупреждение идва, след като по-рано в четвъртък Германия отчете рекорден ежедневен ръст на случаите с Covid-19, а Световната здравна организация заяви, че скокът на заразените в Европа е "сериозен повод за загриженост".
"Епидемиологичната ситуация в Европа сега е много тревожна“, каза Фъргюс Суини, ръководител на клиничните проучвания и работната група на EMA. "Наистина е важно всички да сме ваксинирани, защото не всички сме защитени, докато всички не сме защитени".