В следващите епизоди специалисти ще разказват за диетите, правилното хранене, индивидуалните хранителни режими и личния ни микробиом.
Днешният епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е посветен на метаболитните заболявания.
Идват още по-иновативни молекули за отслабване - за кои пациенти са предназначени?
Затлъстяване и стерилитет -къде е връзката?
Как да се погрижим за "омазнения" черен дроб?
Болница „Лозенец“ открива Метаболитен център
Д-р Десимира Миронова: Не искам да ме питат кога ще свърши пандемията, не зависи от нас
Слушайте епизода тук:
🍉Д-р Десимира Миронова - ендокринолог и специалист по обмяната на веществата в Клиника по гастороентерология на УМБАЛ "Лозенец".
От разговора ще научите:
🍉Защо е необходим мултидисциплинарен подход при диагностиката и лечението на метаболитен синдром и затлъстяване
🍉Метаболитен синдром - мастна тъкан и ендокринна система
🍉Как се проследяват пациентите в Метаболитния център в болница "Лозенец"
🍉Кои са най-честите метаболитни заболявания
🍉Генетични редки метаболитни заболявания
🍉При какви критерии се счита, че имаме затлъстяване
🍉Мащабно проучване за химическите агенти в околната среда и връзката със затлъстяването
🍉Стерилитет при мъжете и замърсяване на околната среда и връзка със затлъстяването
🍉Омазнен черен дроб и метаболитен проблем
🍉Защо затлъстяването е във фокуса и на фармацевтичната индустрия
🍉Нови молекули за лечение на омазнен черен дроб
🍉Искат ли здрави хора да им се изпише хапче за отслабване, които са за пациенти със затлъстяване
🍉Менопаузата и метаболитни заболявания
🍉Профилактика срещу метаболитните проблеми
"В Метаболитния център в болница "Лозенец" група от специалисти прилагат мултидисциплинарен подход, защото затлъстяването е болестно системно заболяване. Нашата амбиция е да помогнем на все повече хора да променят начинът си на живот, идеята не е да се виждаме веднъж седмично за вливки, фокусът е да проследяваме хроничното заболяване, да обучим пациентите как да живеят с него и те да знаят как да променят живота си - не с диета за една седмица, а с цялостна промяна в начина на живот, разказа пред БНР д-р Десимира Миронова - ендокринолог и специалист по обмяната на веществата в Клиника по гастроентерология на УМБАЛ "Лозенец".
"Последните клинични проучвания доказват, че мастната тъкан е най-големият ендокринен орган, защото в нея се синтезират редица хормони. Тези хормони, които са стотици и не всички са изучени, оказват влияние върху сърдечно-съдовата система, върху гастроинстенциалния тракт, върху половата система и от там и върху репродуктивните проблеми.
Над 30 на сто от българите страдат от затлъстяване и наднормено тегло. Тоест почти всеки трети има този проблем.
На последния Конгрес по ендокринология в Истанбул на Европейската асоциация по ендокринология стана ясно, че над 260 хиляди химични агенти от околната среда имат негативен ефект върху тялото ни и имат връзка със затлъстяването, съобщи ендокринологът.
Омазненият черен дроб означава, че той е системно възпален, ако прогресира може да доведе и до цироза....Първата стъпка е редуциране на теглото, и ако и тогава черният дроб все още е омазнен, се пристъпва към терапия с медикаменти.
И да, здрави хора продължават да идват, за да им се изпише хапче за отслабване, което е за болни, а здравите винаги намират оправдание защо не могат да променят начинът си на живот и на хранене. Купуват си хапчето на своя и глава и се връщат при нас с оплаквания, като не разбират, че това не е хранителна добавка, това е медикамент, който се приема под лекарско наблюдение, подчерта д-р Миронова.
От групата на JLP та има към момента регистриран медикамент, който е за затлъстяване и за всекидневна употреба, и за хора без диабет, каза още тя.
"Предстои да дойдат в България още по-нови молекули, идва полипептидната ера, но това са лекарства и с много хубав ефект, но са за хора със затлъстяване, със захарен диабет. Те са регистрирани за лечение на втори тип захарен диабет, който е в резултат на разгърнат метаболитен синдром.
Това са иновативни молекули, които вече показват добър ефект и при неалкохолната стеатозна болест. Те са по нова формула, това е мултипептид, който действа пак на ниво JLP, само че стимулира JLP по много нов начин, иновативен и успява да доведе до много добра редукция на тегло - близо 20 на сто редукция от общата мастна тъкан в рамките на от 6 месеца до една година, разказа още за БНР д-р Десимира Миронова.
Д-р Десимира Миронова завършва Медицинския университет-София през 2012 г. Специализира “Ендокринология и болести на обмяната“ във Военномедицинска академия. В периода 2015 – 2018 г. работи като асистент-преподавател към Катедрата по фармакология на Медицински университет-София. По същото време разработва дисертационен труд в областта на ендокринологията и фармакологията. От 2018 до 2022 г. е специалист в Отделението по ендокринология и болести на обмяната в Клиниката по вътрешни болести на УМБАЛ „Св. Анна“. В продължение на две години ръководи мултидисциплинарен екип, който е бил на първа линия в борбата с COVID 19. Д-р Миронова участва в презентации в редица международни и национални научни форуми с насоченост към ендокринните заболявания. Има допълнителни квалификации след обучения в същата област в Залцбург-Австрия.
В разгара на лятото очаквайте още по темата следващия вторник в подкаста на БНР - "В центъра на системата".
Очаквам вашите сигнали, коментари и предложения на имейл: gergana.hrischeva@bnr.bg
Всички епизоди на подкаста ще намерите:
Apple Podcasts през iTunes