Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гърция налага еднократен данък свръхпечалба върху производителите на ток през август и септември

Кириакос Мицотакис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гърция ще наложи еднократен данък върху неочакваните печалби на производители на електроенергия през следващите два месеца и ще използва приходите, за да помогне за субсидиране на сметките за ток на домакинствата, които вече са под натиск заради кризата с разходите за живот, заяви снощи премиерът на страната Кириакос Мицотакис, предаде Ройтерс.

Цените на електроенергията на едро скочиха през последните седмици и Мицотакис каза, че потребителите ще поемат тежестта, освен ако правителството не вземе мерки.

"Затова правителството реши да наложи еднократна такса върху производителите на електроенергия, работещи с газ, и да използва приходите, за да може да облекчи сметките за електроенергия през август", посочи той в интервю за Skai TV.

Очаква се министерството на енергетиката да обяви подробности за плана в сряда.

Температурите в Гърция са по-високи след най-топлата зима в страната - метеорологични условия, които учените свързват с изменението на климата.

Потреблението на електроенергия се е увеличило през последните няколко месеца в Гърция и други страни в Европа, чиито електрически мрежи са взаимосвързани, което води до краткосрочни доставки на доста по-високи цени.

Мицотакис каза още, че по-високите цени отразяват изкривения европейски енергиен пазар, добавяйки, че Гърция трябва да действа в очакване на решение на Европейския съюз.

Миналия месец неговото консервативно правителство удължи данъка върху неочакваните печалби върху енергийните компании за 2023 г., като целта е да събере около 300 милиона евро в подкрепа на пенсионерите с ниски доходи, напомня Ройтерс.


По публикацията работи: Явор Римски
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени