Ландо Норис ще стартира пръв в Остин

Ландо Норис от "Макларън" записа най-добрата квалификационна обиколка в кариерата си, изпреварвайки конкурента от "Ред Бул" и лидер във Формула 1 Макс Верстапен, за са спечели полпозишън за Гран при на САЩ в Остин (Тексас), което предстои тази вечер от 22:00 часа българско време.

Трикратният световен шампион Верстапен, намиращ се на 54 точки пред британеца в класирането при пилотите, след като спечели спринта на "Пистата на Америките", можеше да е по-бърз, но Джордж Ръсел от "Мерцедес" катастрофира в заключителните етапи. Ръсел остана невредим.

Норис спечели квалификацията за Гран при на САЩ с време 1:32.330 минути, а Ферстапен остана с 0.031 секунди по-бавен. Нидерландският пилот изглеждаше по-бърз във втория си опит за водещо време, но инцидентът с Ръсел във финалния сектор предизвика предупредителни знамена.

Полпозишънът е шести в кариерата на Ландо Норис, както и четвърти в последните пет състезания, и първи в САЩ, а Ландо Норис беше много щастлив.

"Получи се просто перфектно. Беше много, много добра обиколка. Бих казал, че вероятно е най-добрата в кариерата ми", коментира 24-годишният автомобилен състезател и добави: "Трябваше да направя нещо и днес го направих. Страхотна обиколка и хубав начин да започнем състезанието."

Верстапен спечели в Остин през миналата година, а победата му в спринта сложи край на серия от осем неуспеха в състезанията, датираща от Австрия през юни.

Карлос Сайнс от "Ферари", който завърши втори в спринта и съотборникът му Шарл Льоклер ще тръгнат от втора редица. "Направихме добра стъпка в правилната посока", каза испанецът.

Оскар Пиастри от "Макларън" и Джорд Ръсел споделят трета редица, а Пиер Гасли от "Алпин" и Фернандо Алонсо от "Астън Мартин" се класираха съответно седми и осми.

Седемкратният световен шампион от "Мерцедес" Люис Хамилтън, най-успешният пилот във Формула 1 за всички времена, се нареди едва 19-и.

"В спринта имахме някакъв вид повреда на предното окачване. Това беше налице през цялото спринтово състезание и направи баланса наистина труден. Колата беше кошмар в квалификацията. Вероятно трябва да стартирам от питлейна", заяви британецът.