Този прочит на политическия блокаж направи в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.
Според него се търсят за пореден път провокация и радикализация на групите, които подкрепят една или друга партия.
Единствената възможна формула е ясно споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ. Кои други ще се включат към тази основа, подлежи на интерпретация. Но тъкмо тези две формации не се срещат, отбеляза Панчугов.
Въпросът не е за председателството на парламента, а за конфликта, за шантажа, за обвързването на подобна позиция с договорка, помпане на мускули, коментира политологът в предаването "Преди всички".
"Те друг стил на поведение не познават, не могат да си представят или не могат да си позволят."
Панчугов изрази мнение, че това ще продължи, докато негласуващите не си намерят някаква радикална алтернатива.
"Може да се роди нещо на принципа – дайте да видим какво ще стане. Дори не е протестен този вот. Той е – в безизходицата нека да видим и това какво ще е."
Запитан президентът ли е магическата ключова фигура, която може да разреши политическата криза, Христо Панчугов подчерта:
"Той е част от проблема, какъвто е в момента, както и от подкопаването на устоите на българската демокрация."
Политологът вижда лансиране на тезата, че демокрацията е в опасност и може да бъде спасена чрез смяната на модела на управление – опитваме се да създадем паралелна реалност, в която партията на президента ще бъде спасението, но:
"Ако се стигне до бързи избори и разпад на възможността за управление в този парламент, много се съмнявам, че президентът би зарязал комфорта си, за да оглави една несигурна партия с несигурен резултат."
По някаква причина президентът е решил, че Делян Пеевски е този образ, който би му донесъл допълнителна подкрепа. Пеевски също има нужда от силен враг. Останалите не изглеждат достатъчно силни, останалите са догонващи, отчита още Панчугов.
Ако нищо не се промени, ако имаме същата ситуация на следващите избори, със същата избирателна активност, тежестта на ДПС трудно ще се измести, категоричен е той.
"Тя е диспропорционално висока по тези причини."
Позиционирането на политическите формации по оста спрямо Делян Пеевски не би мотивирала хората да гласуват, смята политологът. Според него сблъсъкът с Делян Пеевски не връща интереса към изборите и трябва да се смени политическата стратегия.
"Може би разговорът как променяме българската политическа система по същество, така че да не позволи следващ Делян Пеевски, е този разговор, който би мотивирал. И провалът му, липсата на доверие в българските граждани, че някой би могъл да обърне тази ситуация, е това, което ги отблъсква от гласуването."
Относно петте дела пред Конституционния съд за касиране на изборите и на този фон провеждането на консултации в парламента Христо Панчугов коментира, че това е "най-малкото странно":
"От една страна голяма част от политическите формации в този парламент са обявили останалите за купуващи и манипулиращи изборите, политически формации, които очевидно не играят по правилата на демокрацията. Защо се водят разговори с тях, е тема, която трябва да бъде изчистена. Как водят преговори с нелегитимни политически субекти?
От друга страна, трябва да се върви напред и партиите го дават по инерция. Този двоен стандарт – политическите партии казват едно, пък правят съвсем друго: ако ще бойкотират този парламент, то трябва да бъде бойкотиран изцяло, ако няма да бъде бойкотиран, трябва да се фокусираме върху недъзите на избирателната система, без да се правят опити да се касират изборите - лутането между тези две политически стратегии, създава усещането, че голяма част от политическите формации не знаят какво правят и това няма как да върне българските граждани в процеса."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.