Правителство с премиер Бойко Борисов няма да подкрепим. За правителство на малцинството само с конкретна програма и равноотдалечен премиер, заяви Васил Пандов от ПП-ДБ в интервю за "Неделя 150" на БНР.
"Трудно е да се намери такъв кандидат, но имена не сме обсъждали на ниво парламентарна група. Този модел работи в утвърдени демокрации - като във Франция, Италия и други държави. Ние сме в ЕС", аргументира се депутатът.
Изборът на председател на НС е ангажимент на първата политическа сила, а виждаме безсилие.
Той обясни, че са подали жалба до Конституционния съд (КС) за нарушения на изборите, "които ги установихме от публикуваните записи на ЦИК и паметта на машините, също така и от данни от нашите членове на СИК, наблюдатели и застъпници":
"Поискахме преброяване. Конституционният съд има такава санкция и да назначи вещи лица. Имаме искане на цяла една секция. Има и практика в КС, след като резултатите ги приеме ЦИК, следва да приложи отново методът за разпределяне на мандатите, и да обяви с решение нови резултати."
Според него проблемът пред българското общество е персонален, а не институционален.
И сподели, че позицията на ПП-ДБ за Конституцията не е променена, но "домовата книга" трябва да се попълни от това НС, защото има лица, които подадоха оставка, други като Андрей Гюров бяха елиминирани".
"Важно е да се попълнят свободните позиции с хора, които имат интегритет и да не са политически обвързани, така и председателят на Сметната палата трябва да не е обвързан политически, но видяхме че не е така", посочи още Пандов.
Той коментира скандала "Делян Пеевски – Кирил Петков" в пленарната зала на НС:
"Искрен беше този спор, не е театър. Пеевски започна тази война, неприемлива за поведение в пленарната зала. За него институциите нямат значение, гледа на тях като средство за управление. Когато узурпираш волята на хората, се обявяваш, че действаш от името на народа, всички диктатори действат така."
Пандов обясни и защо ПП-ДБ са отхвърлили поканата за среща, отправена от "Възраждане":
"Ние с тях няма как да обсъждаме съвместно управление, поради основополагащи разлики в ценностите – демонстрациите пред Народния театър и ограничаване на основни права. Не можем да участваме в такива разговори, защото тази покана от "Възраждане" е опит да се отвлича вниманието".
Според Пандов в НС има и обединяваща нишка, "постигнахме 86 депутати, които се съгласиха, включително и ИТН, те подписаха нашата и ние тяхната декларация за мъртвите души и конкретна законодателна програма".
"Това, което ни обединява, е да работим за интереса на България, но не съм убеден, че за Бойко Борисов и Делян Пеевски това е желанието им", смята Васил Пандов.
"Не е невъзможно. Притесняваме, че в обществото остава впечатление, че България е неспособна да се движи по правилата на развитите демокрации. Това се дължи на тези сили, които действат разрушително и това води до намаляване на избирателната активност", коментира Пандов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.