Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Петков - обвинен, но пуснат с "подписка" от прокуратурата

Кирил Петков и Асен Василев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Съпредседателят на "Продължаваме Промяната"  Кирил Петков вече е обвиняем за арестите през март 2022 година на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, партийния пиар Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов.

Петков  прекара около 45 минути в прокуратурата, като пред сградата на бившия спецсъд беше посрещнат и изпратен от депутати, кметове и симпатизанти на ПП и ДБ, недоволни от обвинението срещу него.

Петков е обвинен, че е нарушил служебните задължения и е наредил, без да има право на това, да бъдат арестувани Борисов, Горанов и Арнаудова, че е заставил полицейски служители да разследват лица, които по закон се разследват от следователи, като това е станало в тъмната част на денонощието и без разрешение на съда.

Определена му е мярка за неотклонение "подписка", с която - по думите на наблюдаващия прокурор Ангел Кънев, Петков и адвокатът му не били съгласни, така че може да я обжалват.

Кънев увери, че разследването е пред приключване. До края на месеца материали по него щели да  бъдат предявени и ако нямало допълнителни искания, в едномесечен срок ще бъде направена преценка  за съдбата на делото  - да влезе в съда  или да бъде прекратено, спряно или върнато за доразследване.

По думите на Кънев, в подкрепа на обвиненията на Петков има десетки свидетелски показания, видеозаписи и документи. Нито един от свидетели не сочел отговорност на вътрешния министър тогава Бойко Рашков, който "стоял и мълчал системно, без да обели нито дума".

"Това е политическа атака" каза пред събралите се да го подкрепят Кирил Петков, нарече прокуратурата  "бухалката на Пеевски" и се осъмни в безпристрастността на прокурор Ангел Кънев.

"Нямам никакво доверие на Ангел Кънев. По една случайност винаги делата се падат при него. Когато отидем на съд, аз съм готов да защитават всяка една теза, защото нито за миг не сме сложили някой над закона. Това право сме го спазвали през цялото време. Аз съм готов да застана пред всеки съд. Надявам се, че съдиите ще бъдат безпристрастни, защото в прокуратурата нямаме никакво доверие. Готов съм да продължи това дело колко трябва, за да покаже, че съм невинен".

"Държа да подчертая, че нито защитата, нито обвиняемият Кирил Петков направиха искане за отвода ми и казаха, че нямат основание и аргументи за това. Аз самия не се чувствам като "политическа бухалка", тъй като не нямам никакъв ангажимент към каквато и да било политическа организация или партия в страната. Дори и доста години поред - над 10, не съм гласувал за никой", отговори Ангел Кънев.

Това, че е невинен, Петков е казал и на наблюдаващия прокурор. Той обеща да следи как се развива разследването в името на обикновените хора, които нямат тази публичност, която има той. Съпредседателят на ПП-ДБ каза, че е обвиняем по два члена, но няма да влиза в детайли.

Самият Кирил Петков отказа да коментира по същество обвинението си, а предпочете да говори повече за това, че прокуратурата трябва да бъде реформирана, защото е зависима от Делян Пеевски и като знак, че това трябва да се случи посочи действията, които предприема коалицията, част от която е и ПП за реформи в съдебната система. 

Много повече отвън подкрепящите и самият Кирил Петков говориха за избора на Борислав Сарафов, който, според тях, трябва да бъде спрян, и който, между другото, Петков еднозначно обвърза със своето обвинение. 


В негова подкрепа дойдоха съпредседателите на ДБ. 

Божидар Божанов отказа да коментира възможно ли е все пак Кирил Петков да е извършил престъпление, а Атанас Атанасов беше категоричен, че не е. Двамата не бяха много охотни да говорят по въпроса за преговори за редовно правителство, не знаеха какво се случва и дали има паралелни разговори на ГЕРБ с ИТН и БСП, но бяха категорични, че те нямат покана за връщане на масата на преговорите, а лидерът на ДБ Атанас Атанасов беше ясен при какви условия ДБ би участвала отново с преговори за правителство с мандата на ГЕРБ.

"Едното, да бъдат приети всички наши искания за споразумението, и, второто, което е, искаме политически неутрален кандидат за премиер. Това са нашите условия. Има мандатоносител, който би трябвало да предложи на останалите политически сили кандидат за премиер, който е приемлив. Не е наша работа. Разбира се, че би било разумно да бъде предложен политически неутрален авторитет", каза Атанасов. 

По публикацията работи: Ерол Емилов
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна