Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР.
"Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната помощ, и в болничната и при общопрактикуващите лекари. Това е тежка специалност - от вземане на кръв и поставяне на абокат при кърмаче можем да стигнем и до най-тежкото - носенето на отговорност. Когато педиатър допусне грешка, е тежко съден от общество, близки и от собствената си съвест", коментира проф. Авджиева.
Спешен е проблемът с Окръжната болница във Варна – "Света Анна" и болница "Света Марина". В Света Анна" се затваря детска хирургия и няма детски хирурзи, били само двама.
"При спешен случай във Варна се отваря тефтерът и се гледа къде да отиде линейката. Става въпрос за третата по население област. Трябва да се събудят хората и ако тяхното мнение не се чуе и тази здравна агония не спре, ще имаме много такива болници в цяла България", коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Антон Тонев, бивш депутат и председател на здравната комисия от ПП, сега съветник на кмета на Варна.
Ще затвори ли детската хирургия в болница "Света Анна" във Варна?
Според него краткосрочните решения са с кратък полезен период.
"Трябва нов мениджмънт на болницата и стимулиращо заплащане на лекарите", предлага той.
Преди дни е затворена педиатрията и на общинската Втора градска болница в София поради липса на специалисти. От Перник транспортират децата до "Пирогов", в Националната кардиологична болница са спрели операциите поради липса на сестри, а в ИСУЛ възстановиха костно-мозъчните трансплантации, след като с мъка намерили две медицински сестри.
СОС реши да слее Четвърта и Втора градски болнициДетското отделение в Перник остана без нощни дежурства на лекари
ОПЛ педиатри ще дежурят в детското отделение в пернишката болница
Временно са осигурени педиатри в Детско отделение в ПерникИ проф. Авджиева продължи списъка – през 2023 г. детското отделение във Враца затвори, в Свищов също имаше проблем.
"И при всяка кризисна ситуация се взимат половинчати мерки до следващият инцидент", припомни тя.
Тя посочи, че основният проблем да няма педиатри е много слабото финансиране на тази специалност:
"Още когато се въведе в системата "пътечна медицина", педиатричните пътеки бяха ниско финансирани. През годините се направиха опити да се увеличат, но какво е 20% за пътека, която е 300 лева. А клиничните пътеки са важни, защото болниците са дружества, които се самоиздържат. И с основните приходи от клинични пътеки трябва да платим заплати, лекарства и битови разходи".
Проф. Авджиева сподели, че педиатрите са "особено племе" - "работят за кауза и рядко заплатата е определяща, но все пак има граница". И припомни, че при малките пациенти за минути се влошава състоянието. Затова педиатрите са 24/7 на телефон.
Специалност "Педиатрия" годишно в страната взимат между 10 и 20 лекари. Има голям дефицит на специалностите в педиатрията – детски гастроентеролози, невролози, хирурзи и т. н.
"Честно да ви кажа, не се сещам с какво оптимистично да завърша. Надявам се, че тези млади хора, които обучаваме при нас, голяма част ще се върнат по родните си места, ще приложат наученото. Надявам се, че ще се промени цялата система на здравеопазване от пътечно заплащане до грижата за обучението на младите лекари", надява се проф. Даниела Авджиева.
Тя даде за пример как в чужбина всеки млад лекар получава определена сума годишно, която е за повишаване на квалификацията - курсове, обучение по специалността. И за подобен механизъм би трябвало да се помисли и у нас, за да се решат проблемите с недостига на педиатри.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.