"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.
Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни, с накацали по тях малки дървени къщички за птици.
Един завой наляво и пред нас се открива Стъклената къща на растенията - така наричаме оранжериите. Навън е студено, сиво, мрачно, но прекрачвайки прага на оранжериите, ни залива топлината и красотата на вечната пролет.
Пак наляво и първото растение, което виждаме, е миртовият храст, храстът на Афродита" - с тези думи Антония Василева, специалист по озеленяване, ни въведе в пределите на Ботаническата градина на Българската академия на науките, където тя работи.
Историята на тази градина е стародавна. Тя е една от първите обществени градини в София, създадена е през 1882 година. Още от самото начало е известна като "Княжеската градина".
Организирането ѝ като Ботаническа започва към 1890 г. Намирала се е между сегашните булеварди "Руски", "Левски" и "България". По-късно става част от Царските природонаучни музеи и институти и за издръжката ѝ се грижи царската фамилия.