Цените на нощувките във ваканционните апартаменти за градски туризъм в София, отдавани през различни интернет платформи, са сред най-ниските в Европа.
Една от причините е не добрата разпознаваемост на дестинацията и не добре развития туристически пазар. Това стана ясно след провеждането на първата конференция на инвеститорите в жилища и ваканционни имоти в България -NexStay 2025.
Според една от големите платформи, която анализира пазара на ваканционни имоти, в София активно се предлагат малко над 4000 имота за краткосрочен наем, от тях 2700 са активните обяви. Средната годишна заетост при тях е около 60 %, а средната цена, на която се отдават е 60 евро на вечер. Като резултат, средният приход от наличен имот под наем е 36 евро, като той е един от най-ниските в цяла Европа, каза Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели.
Нови и нови жилища непрекъснато излизат на пазара на краткосрочни наеми, което води до сериозна "преса" върху цените, каза още Дучев.
"Всички страдат от недобрата разпознаваемост на дестинацията, по-слабия маркетинг, като това не се отнася само за София, и ако дестинацията има добър маркетинг, добро позициониране, в крайна сметка ще има повече бизнес за всички".
Много от собствениците и домакините на такива имоти все още не са запознати с резултатите от прилагането на европейската директива за данъчно сътрудничество - DAC7, която влезе в сила още през 2023 г., отбеляза още Георги Дучев:
"Чрез тази директива всъщност се задължават платформите за регистрация, като "Букинг", всъщност не само в туризма, но и в продажбите на дребно, като "Амазон", да предоставят данни за всички продавачи или наемодатели, които са публикували обяви на тях, какви доходи получават, за какви продукти, в случая за какви нощувки, какви апартаменти се отдават, така че собственици и мениджъри на ваканционни апартаменти, трябва да си подават тази информация в данъчните декларации, защото така или иначе данъчните ще я получат".