Дипломати, представители на политически партии, депутати от 51-вото НС, специално пристигнали от София, граждани, кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кюстендилци участваха в поклонението за 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски пред паметника на Апостола в Босилеград.
От Културно-информационния център в Босилеград (КИЦ) и Столичната голяма община бяха подготвили програма по повод годишнината.
Местни хора коментираха, че отбелязването годишнината от обесването на Левски се отбелязва дори два пъти - веднъж от Културно-информационния център, от патриотични организации и сдружения, и втори път - от Общината, водени от кмета седми мандат Владимир Захариев. И това разделение е от години.
За босилеградчани Левски е величие и светиня. В деня на отбелязването на неговата гибел - 18 февруари, на поклонението в центъра на града идват десетки хора - спонтанно, за да засвидетелстват почитта си.
А известният активист от града Димитър Димитров е поел ангажимента да поддържа бюста, както и площадката около паметника и площадката около него.
Александър Димитров, който е редактор в агенция "Глас", сподели: "За пореден път е разделена българската общност в Сърбия, по-точно в Босилеград. На два пъти го отбелязват - едни път КИЦ-а с приятелите от България, утре кметът с неговите хора от училищата".
В клуба на БТА наши учени, депутати, активисти участваха в кръгла маса срещу денационализацията на българското население в Западните покрайнини. Историкът доц. д-р Ангел Джонев обясни:
"По нашето становище, което направихме за ненационализацията и лансирането на "шопска нация".