Евентуалното прекратяване на огъня в Украйна и свързаното с него облекчаване на санкциите срещу Русия е малко вероятно да увеличат съществено руските петролни потоци, прогнозира Goldman Sachs, предаде Ройтерс.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че се е съгласила да проведе повече преговори с Русия за прекратяване на войната в Украйна.
"Вярваме, че производството на суров петрол в Русия е ограничено от нейната добивна квота в рамките на ОПЕК + от 9 млн. барела на ден , а не от настоящите санкции, които засягат дестинацията, но не и обема на износа на петрол", посочи американската инвестиционна банка.
ОПЕК+, група от Организацията на страните износителки на петрол заедно с Русия и други съюзници, изпомпва около половината петрол в света, отбелязва Ройтерс.
Goldman Sachs също така допуска, че форматът ОПЕК + вероятно ще отложи планираното си постепенно увеличаване на производството на петрол за юли тази година от началото на април, поради повишено спазване на целите в рамките на петролния картел от страна на Русия и няколко други производители, както и поради продължаващата несигурност около политиката на САЩ.
През декември ОПЕК+ обяви, че планира да започване постепенно да увеличава петролния добив поради слабото търсене и нарастващо предлагане на петрол извън картела.
В понеделник обаче руската държавна информационна агенция РИА съобщи, че вицепремиерът Александър Новак е казал, че производителите от ОПЕК + не обмислят по-нататъшно забавяне на месечните увеличения на доставките на петрол.
Русия, като един от най-големите доставчици на петрол в света, има значително влияние върху световните петролни пазари и цени.
Goldman Sachs очаква евентуално поредно отлагане на възстановяването на производството от срана на ОПЕК + да тласне цената на петрол Брент към $79 за барел по-късно този месец.
Междувременно петролните фючърси поскъпват в началото на днешната търговия с близо 1% с оглед на опасения за краткосрочните доставките на петрол от САЩ и Русия, като пазарите продължава да очакват и по-голяма яснота относно преговорите за примирие в Украйна.
Към 10.45 ч. българско време Фючърсите на петрол Брент се повишават с 0,83% към $76,45 за барел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 0,92% към 72,50 долара за барел, нараствайки предпазливо за трета поредна сесия на търговия.
Графика на петрол Брент (в долари за барел)
В подкрепа на това поскъпване влияние продължава да оказва украинската атака с дронове в началото на седмица спрямо руска подстанция на Каспийския петролопровод, което ще намали доставките на казахски петрол до руско черноморско пристанище с около 30-40%.
Намалението с 30% би се равнявало на загуба на 380 000 барела на ден в предлагане на световния петролен пазар, сочат изчисления на агенция Ройтерс.
Междувременно студеното време застрашава и доставките на петрол от САЩ, като Управлението на тръбопроводите на Северна Дакота изчисли, че производството в щата ще намалее с до 150 000 барела на ден.
Освен това пътят за евентуалното прекратяване на войната на Русия в Украйна може да не се окаже толкова гладък, след като украинският президент Володимир Зеленски отложи пътуването си тази седмица до Саудитска Арабия, където американски и руски официални лица проведоха разговори, отбеляза Келвин Уонг, старши пазарен анализатор в OANDA.
Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник, че се е съгласила да проведе повече преговори с Русия за прекратяване на войната в Украйна. Една сделка може да облекчи или да помогне за премахването на санкциите, които прекъснаха потоците от руски петролни доставки.
Междувременно търговците наблюдават противоречиви информации за това дали ОПЕК + ще започне да облекчава съществуващите съкращенията на петролните добиви през април или ще ги удължи допълнително.