Британското правителството подкрепя ново проучване за проследяване на дългосрочните ефекти от употребата на вейпове върху младите хора и стартира кампания против вейпинга, насочена към тийнейджърите. Проучването ще проследи 100 000 млади хора в продължение на 10 години.
Проучването обхваща възрастова група от 8 до 18 години, като ще бъдат събрани здравни данни, ще бъде проследено благосъстоянието на младите хора и тяхното поведение. Дългосрочните ефекти от вейпинга не са напълно известни. Ето защо властите се надяват проучването, финансирано от държавата от средствата, заделени за научни изследвания и иновации, да предостави най-подробната информация досега за дългосрочното въздействие от употребата на вейпове върху младите хора.
Министърът на общественото здравеопазване Ашли Далтън каза: "Знаем, че вейпингът може да бъде полезен инструмент за отказване от тютюнопушенето, но е от решаващо значение да имаме ясни доказателства за дългосрочните вреди за здравето, особено за младите хора".
В същото време се подема масова кампания за запознаване на подрастващите с пристрастяването към цигарите и никотина. Инициативата е на Министерството на здравеопазването и социалните грижи и за целта ще бъдат използвани видни инфлуенсъри, следени в YouTube и Instagram.
Кампанията е наречена "Обичай белите си дробове".
Сара Слийт, главен изпълнителен директор на организацията "Астма и бели дробове", заяви пред Скай нюз, че "броят на непушачите, особено младите хора, които започват да използват вейпове, е изключително тревожен". Тя допълни, че дългосрочното въздействие на вейпинга върху белите дробове все още не е известно, така че изследването на ефекта му върху младите хора е наистина важно.