Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
За девета поредна година Гьоте-институт България и Галерия Credo Bonum представят изложбата „Арт Старт: Млади художници, които да следим“, като представя новите имена на художници, които заслужават внимание през настоящата година. “Арт старт 2025” обединява артистите и техните работи около темата “Центробежни сили”, а куратор на изданието тази година е Весела Ножарова.
В настоящето издание погледите са обърнати в голяма степен навътре, към динамиката на локалната сцена. Тази година проектът ще се разгърне и в международен образователен модул: училище за художници.
Посещавайки серия от лекции и участвайки в практически уъркшопи, младите художници ще могат да надградят професионалните си умения и възможностите си за бъдеща реализация. Допълнителната образователна програма ще включва лекции на кураторите Снежана Кръстева и Станимир Стоянов. Както и майсторски класове с унгарската дизайнерка на бижута Флора Ваги и германския артист Грегор Хилдебранд.
“Това, което се променя всеки път е кой курира, чия е гледната точка към най-новата сцена в изкуството, и кой набелязва по някакъв начин появяващите се тенденции в изкуството”, казва кураторът на изложбата Весела Ножарова.
Тя обясни, че през годините са били куратори тя и Стефка Цанева, защото измислят изложбата като формат преди 9 години. През годините са канили и други куратори като Боряна Чикова - един от най-добрите млади куратори в момента. През последните две години предоставят тази платформа за кураторски практики на млади художници, като идеята е да видят през техните очи как изглежда поколението на младите артисти.
“Тази година решихме да се върнем малко към центъра. Аз курирам двете изложби, като идеята беше да изберем преди всичко художници, които са продукт на българската образователна система, които работят и живеят тук”, допълва тя.
Според нея тази година могат да бъдат забелязани тенденции, защото има много живопис, скулптура, работа с по-традиционни материали, като въпреки това крайният продукт изглежда много съвременно, модерно и непознато.
Относно заглавието на изложбата тази година, Весела Ножарова обясни, че заигравката с физиката е по линия на центробежните сили, които се движат от центъра към периферията, но след това отново започват да се движат към центъра.
“Това е движение, което е свързано отново със силите, които се формират на едно определено централно място. Напрактика тялото, което се движи от центробежните сили, не може да избяга от центъра.
Такъв тип обобщаващо заглавие за изложбата би могло да характеризира моята гледна точка към тези артисти, като автори, които са родени в художествената среда на България през 2025 г., в българската художествена действителност, и които винаги имат една гледна точка на запад, в чужбина, в световното изкуство.
Тяхната гледна точка минава обикновено през социалните медии, през музика, през градска култура. Доста по-отворени са към света, но винаги се завръщат към това, което интересува тяхната малка общност, среда, българската действителност”, обяснява тя.
Чуйте повече за изложбата в разговора на Гергана Пейкова и Весела Ножарова в звуковия файл.