Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От организациите по авто-мото подготовка апелират за сформиране на работни групи за целта

Автоинструктори: Да се преразгледа учебната документация, GPS проследяването да отпадне

Учебните програми за шофьорите не отговарят на никакви критерии, заяви председателят на Съюза на центровете по авто-мото подготовка

Председателят на Съюза на центровете по авто-мото подготовка инж. Йонко Иванов.
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Две писма – до председателя на Комисията по транспорт в Народното събрание Кирил Добрев и до министрите в кабинета "Желязков", са изпратили автоинструктори с настояване да бъдат създадени работни групи, в които са се преразгледат програмите за обучение, дигитализацията и електронното следене на процеса на обучение на кандидат шофьорите.

Ако не се стигне до разбиране и до отмяната на така нареченото следене, автоинструкторите са готови на протестни действия, обяви инж. Йонко Иванов – председател на Центровете по авто-мото подготовка:

"Не сме престъпници, за да следят... (щом) има следене, значи, вие сте нарушили някакъв закон, вие сте нарушили някакви права. Напротив - сега са нарушени нашите права. 

Има Конституция на България, има европейски директиви - никой няма правото да ни следи по време на нашата работа и на нашето работно място, без наше съгласие", коментира Иванов на пресконференцията на тема: "Дигитализацията и новите правила за обучение на кандидат-водачите на моторни превозни средства. По-добро качество или повече корупция?"

Учебните програми за шофьорите не отговарят на никакви критерии, заяви още председателят на Съюза на центровете по авто-мото подготовка.

По думите на Иванов са предприети разговори с новия министър на транспорта, тъй като според организациите по авто-мото подготовка новата програма за курсистите няма да допринесе за подобряване на обучението.

"Има обем от теоретични въпроси, които не са добавени в изпитните тестове", каза още Йонко Иванов. 

"Няма как да се явиш на изпит, за да управляваш  камион с категория С1, който тежи 17 тона, с тест от 15 въпроса, а за автомобил от категория Б въпросите да са 30", посочи той.

Според инженер Иванов липсата на стандарт за извънградско шофиране, недостатъчният брой учебни часове и липсата на полигони са сред основните недостатъци при обучение на курсистите. По думите му около девет на сто от водачите с опит под две години са участвали в тежки катастрофи през миналата година.

"Никой не знае колко точно млади водачи се движат по пътищата, поради някаква причина от Министерството на вътрешните работи не оповестяват", каза Иванов. "Тази статистика идва от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата – около девет процента от тежките произшествия са с участие на млади водачи", обясни той.

По публикацията работи: Мария Йорданова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна