Студенти по медицина от Обединеното кралство се стичат към България на фона на недостига на места в колежи у дома. Университети в балканската държава помагат да се поддържа снабдяването с лекари и зъболекари във Великобритания, пише вестник "Файненшъл таймс" в обширна статия.
Вестникът започва с историята на Аднан Пател, който въпреки отличните си оценки от матурите и осигурени интервюта в два британски университета не успява да спечели място в британско учебно заведение, за да преследва амбицията си да стане лекар.
Така Пател сменя родния си град Блекбърн в Северна Англия с шестгодишно обучение в южния български град Пловдив, следвайки стъпките на нарастващ брой британско-азиатски студенти, които сега търсят медицинска квалификация в Европа.
Журналистът от "Файненшъл таймс" Питър Фостър пише от Пловдив, че Пател е само част от нарастващата група от обучени в ЕС таланти, които след това навлизат в британското национално здравеопазване, като България е най-бързо развиващият се доставчик на обучени в чужбина кадри през 2023 година, според официални медицински данни.
Други популярни дестинации в ЕС включват Полша и Румъния, но правителството на Обединеното кралство изчислява, че сега има повече от 2500 британски студенти, които учат за медицински и стоматологични степени в цяла България, в градове като Пловдив, Варна и София.
Вестникът запознава читателите си и със съдбата на много от тези, завършили в България, които сега успешно работят на Острова. Цитирана е също Веселина Горанова-Маринова, заместник-ректор по учебната дейност в Пловдивския университет, че студентите от Обединеното кралство първоначално са имали нужда от "повече насоки" в учебните материали, отколкото българските им колеги, но след това често са се справяли по-добре на изпитите.