Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Падналото дърво е било за премахване, посочи директорът на Дирекция "Зелена система" в Столична община

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

"Без споразумение ние нямаме право да режем дървета"

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община. Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на парка.

Това заяви пред БНР арх. Димитър Данчев - директор на Дирекция "Зелена система" в Столична община.
В предаването "Хоризонт до обед" той подчерта, че собственик на парк "Врана" е държавата в лицето на МРРБ и областната управа. По тази тема имаше опити за спекулации, посочи той и обясни:

"С решение на ВКС от юли 2023 г. собственик на парка "Врана" е държавата. През юни 2024 г. с писмо до МРРБ и областния управител на София, кметът Васил Терзиев уведомява двете институции, че паркът остава без поддръжка, като изразява готовност да съдейства за решаване на казуса и изпраща проект на споразумение между държавата и Столична община. Близо 2 месеца по-късно в отговор на писмото на кмета МРРБ е поискало от областния управител да предприеме действия, включително да направи организация за работни срещи относно управлението на парка. Към момента в СО не е постъпвала информация от областния управител за подобна инициатива и не е налично споразумение или друг акт, с който да е възложено на СО поддръжката на парка". 

Ние не отговаряме за дървесната растителност в този парк, категоричен бе арх. Данчев и каза: "Без споразумение ние нямаме право да режем дървета". 

"За съжаление, за пореден път си задаваме въпроса - необходимо ли е да се стига до инциденти, за да се задейства държавата". 

По думите му проверката им е установила, че падналото дърво е било за премахване, защото основата му е била изгнила

Арх. Данчев обясни какво да правят хората, когато видят опасно дърво:

"Да се обърнат към "Зелена система" на СО или към съответната районна администрация".

Той увери, че работата по дърветата е целогодишна. Освен по подаваните сигнали от граждани, ние правим и периодични проверки, посочи арх. Данчев. 

Цялото интервю на Валерия Николова с арх. Димитър Данчев и анкетата на Виолета Борисова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна