Как протече първата ученическа конференция на българските неделни училища в Обединеното кралство "Българските следи във Великобритания. Известни българи-емигранти" и как бяха мотивирани децата да участват в нея в "Нашият ден" разказва Валентина Александрова – директор на българското училище "Иван Станчов" към българското посолство в Лондон.
Първата ученическа конференция във Великобритания се състоя на 9 март в салоните на Посолството на България в Лондон нСъбитието бе организирано от Българското училище (БУ) "Иван Станчов“"към Посолството на България в Лондон със съдействието на дипломатическата ни мисия във Великобритания, под патронажа на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) и Асоциацията на българските училища в чужбина и с подкрепата на българското Министерство на образованието и науката (МОН) по Национална програма "Неразказаните истории на българите", съобщават в своя сайт от БУ "Иван Станчов".
Александрова споделя акценти от проведената конференция, в която българските ученици са представили чрез различни креативни проекти най-ярките българи-емигранти със значимо присъствие в историята. Става дума за имена като Георги Марков, Симеон Радев, Иван Станчов. Лекция на доц. Мила Маева, която представи историята на българската емиграция във Великобритания, се е състояла в началото на програмата.
Девет са българските училища от Великобритания, взели участие в конференцията: Българска школа Медуей; БУ "Иван Станчов" в Лондон; Българско школо "Васил Левски", Лондон; Първо българско училище "Св. св. Кирил и Методий" в Ковънтри; Първо българско училище "Лейди Надежда Станчова Мюър" в Единбург; Българско училище "Звънче" в Лондон; Българско неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж; Българско училище "Д-р Петър Берон" в Рединг и Българско училище "Слово" в Оксфорд.
Директорът на българското училище в Лондон подчертава подкрепата, оказана от българското посолство за осъществяване на конференцията и изразява радостта си от съществуването на изследователската и образователна програма в подкрепа на българските неделни училища в чужбина "Неразказаните истории на българите".
Александрова споделя бъдещите си идеи за взаимодействие между учениците от български училища на международно ниво и споделя част от предизвикателствата пред обучението на българчета в чужбина – чуйте в звуковия файл:
Снимки – Нина Цанева и БТА