Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид и наркотични вещества.
Единствените обекти, които имат право да ползват легално диазотен оксид, познат като райски газ, са обектите, регистрирани за производство на храна. Агенцията по храните контролира употребата там:
"Към момента мога да кажа, че на територията на България няма производствени обекти, които да използват диазотен оксид", категорична е заместник директорката на агенцията д-р Галя Викьова.
Пред депутатите от комисията тя каза, че макар и с ограничени правомощия, агенцията проверява и в дискотеки и заведения. Там, за разлика от производствените обекти, се открива райски газ ,но ...
"... в повечето случаи собственик или управител на заведението дори не знае защо те са там".
Големият проблем е, че дори да бъдат иззети количества райски газ, не е ясно какво институциите трябва да правят тях:
"Оставяме под забрана количествата, които се установяват. Няма опция, къде да бъдат унищожени".
Д-р Викьова разказа през депутатите, че до момента диалога на агенцията с Министерството на околната среда и водите, което би трябвало да каже къде да се унищожават флаконите с райски газ, защото те са опасен отпадък, е неуспешен.