Финансово министерство на Китай обяви, че се въвеждат мита върху внасяните в страната американски стоки в размер на цели 84%, което представлява сериозно повишение спрямо предишно определените мита в размер на 34%.
Новите мита ще влязат в сила от 10 април.
Те са в отговор на влезлите от днес американските мита върху китайските стоки на обща стойност от 104%.
Пекин също така наложи ограничения на още 18 американски компании, предимно в свързани с отбраната индустрии, добавяйки към 60-те американски фирми, които вече бяха включени в този ограничителен списък заради тарифите на Тръмп.
"Практиката на САЩ да ескалира тарифите срещу Китай е грешка върху грешка, която сериозно нарушава законните права и интереси на Китай, сериозно уврежда базираната на правила многостранна търговска система и сериозно засяга стабилността на глобалния икономически ред. Това е типичен пример за едностранчивост, протекционизъм и икономически тормоз", се посочва в изявлението на министерството.
Финансово министерство също така призова САЩ да отменят всички едностранни мита и да разрешат търговските спорове с Китай чрез диалог.
Все по-голямата ескалация на тарифните ставки заплашва да спре търговията между две от най-големите икономики в света.
Администрацията на Тръмп обяви широкообхватна нова тарифна политика миналата седмица и предупреди другите страни да не предприемат контрамерки. Някои държави, включително Япония, изглеждат склонни да преговарят за митата, но Китай изглежда заема доста по-твърда позиция.
Новината за много по-високите китайски мита провокира спад на американските фондови фючърси преди днешната търговия на Уолстрийт, като тези на индекса DJIA се понижават с над 500 пункта (с 1,4%), на широкия индекс S&P500 с 1,3% и на технологичния индекс Nasdaq - с 1%.
Петролните цени пък вече се сриват с над 6%, като фючърсите на петрол Брент паднат с 6,55% към 58,70 долара за барел, пробивайки под нивото от 60 долара за пръв път от началото на февруари 2021 г., а фючърсите на американския лек суров петрол - с 6,83% към 55,50 долара за барел.